Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Uzaya asansör projesi mümkün müdür?

Bir japon şirketi 2050 yılına kadar 36 bin kilometre yükseklikte bir uzay istasyonu ve bu istasyona ulaşacak bir çeşit asansör inşa etmeyi planlıyormuş. Peki bu nasıl mümkün olabilir? O kadar uzun bir yapının ayakta kalması imkansız değil mi sizce de

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Karbon nanotüpler ya da grafen olarak bildiğimiz yapılar oldukça güçlüdür ve saç teli kalınlığındaki bir grafen tel 36 GigaPascal'a kadar basınca dayanabilir.

Asansör fikri 80'li yıllardan beri vardır fakat çelik tellerin dünyanın dönüşünden kaynaklanan merkezkaç kuvvetine dayanamayacağı düşünülüyordu. Yeni tür malzeme henüz 15 yıldır üretilebiliyor ve teorik olarak asansör yapılabilir.

Fakat gerek atmosfer koşulları, gerek yörüngenin yüksek hızı ve gerekse yaklaşık 500 km uzunluğundaki kabloyu uzaya taşıma fikrini gerçekleştirmek oldukça zordur ve bu da asansörün yapımını imkansız hale getirmekte.

Yine de yenilikçi teknolojiler kullanarak bunun basit bir şekilde de olsa gerçekleştirileceğini düşünmekteyim.

Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. phys.org Long, Stretchy Carbon Nanotubes Could Make Space Elevators Possible
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yapmayı düşündüğünüz işlerle nam salamazsınız.”
Henry Ford
Geri Bildirim Gönder