Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Göker Ekentok
Göker Ekentok
1,877 UP
Üye
3

Uzay için kullanılan ışık yılı ifadesi nedir? Ne anlam ifade eder?

548 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Aslan Aslan
Aslan Aslan
23K UP
Tarih Öğretmeni

Işık yılı ışığın bir yılda aldığı mesafedir. Işık saniyede 299.792.458(yaklaşık üç yüz milyon) metre hızla ilerler buda onu dünyadaki en hızlı şey yapar misal eğer diyorsa ki falan yılda bir gezegen bulundu aynı bizim dünyamız gibi orada da yaşayabiliriz ve bize 30 ışık yılı uzaklıkta o zaman ışık oraya 30 yılda gidiyor demek oluyor diğer bir değişle o gezegene ışık hızıyla 30 yılda varabiliriz.

109 görüntülenme
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Hilmi Kemal Berber
Araştırmacı

Basitçe ışığın 1 yılda kat ettiği mesafedir bu mesafe aşırı fazladır ışık saniyede 299792458 metre kat eder bu kadar hızlı bir şeyin bile 1 yılda kat etigi mesafe 9 titilyon -9.000.000.000.000- kilometredir.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Kıvanç Açıkel
Bilimsever

Işık yılı ışığın bir yılda aldığı mesafedir. Işık saniyede 299.792.458(yaklaşık üç yüz milyon) metre hızla ilerler. Bir yılda 60×60×24×365,25 (365,25 çünkü altı saat 24 saatin dörtte biridir) saniye vardır. Bu işlem yapıldığında sonuç 31.557.600 çıkar. Bu iki sonuç çarpıldığında 9.460.730.472.580,8(yaklaşık 9,5 trilyon) kilometre çıkar, yani bir ışık yılı 9.460.730.472.580,8 kilometre, 9.460.730.472.580.800(yaklaşık 9,5 katrilyon) metredir.

Bize Güneş'ten sonra en yakın yıldız olan proxima centauri, 4,24 ışık yılı uzaktadır. Yani biz, onun 4,24 yıl önceki halini görüyoruz. Güneş ise yaklaşık 8 ışık dakikası uzaktadır.(yani ışığı bize 8 dakika sonra varmaktadır.) Yani Güneş bir anda yok olsaydı, yok olmadan son 8 dakika boyunca saçtığı ışık bize ancak o yok olduktan sonra gelebilirdi. Biz de 8 dakika boyunca Güneş'i görmeye devam ederdik.

Tüm Reklamları Kapat

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Yusuf 266
Yusuf 266
35K UP
Lise Öğrencisi

Işığın belli bir hızı vardır yaklaşık olarak saniyede 300000 kilometre. Yani ışık boşlukta 1 saniyede 300000 km yol alır. Bir yılda ise yaklaşık 9,5 trilyon km yol alır. Işık yılı ışığın bir yılda aldığı mesafeyi ifade eder.[1] "yıl" kısmı kafanızı karıştırmasın ışık yılı bir zaman ölçüsü değil mesafe ölçüsüdür ve ışığın 1 yılda aldığı mesafeye eşittir yani yaklaşık 9,5 trilyon km. Yıldızlararası veya galaksilerarası mesafeler söz konusu olduğunda genellikle ışık yılı kullanılır çünkü km gibi birimler kullandığımızda sayılar çok büyük hale geliyor. 9,5 trilyon km demektense 1 ışık yılı demek çok daha basittir.

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. Işık Yılı Nedir?. (26 Kasım 2013). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2022. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yeni Yapay Zeka
Yeni Yapay Zeka "Sora", YouTube'un Sonu Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Büyünün Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız?
Büyünün Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız?
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close