Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Deniz Yavuz
Deniz Yavuz
6K UP
Üye
1

Uzay araştırmalarında özel sektöre destek var mı?

Uzay araştırmalarında özel sektör son yıllarda önem kazanmaya başladı. Peki, başlarını Spacex'in çektiği bu şirketler herhangi bir kamu desteği gördü mü veya görüyor mu?
242 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ertuğrul Genç
Astronomi meraklısı

Bu sorunun cevabı ülkeden ülkeye değişebilir. Ancak genel olarak bakıldığında uzay araştırmalarında özel sektör son yıllarda önem kazanmaya başlamıştır. Özellikle SpaceX, Blue Origin, Virgin Galactic gibi şirketler uzay taşımacılığı, turizmi, madenciliği gibi alanlarda büyük yatırımlar yapmaktadır. Bu şirketler hem kendi kaynaklarıyla hem de kamu kurumlarıyla iş birliği yaparak uzay araştırmalarına katkıda bulunmaktadır. Örneğin SpaceX, NASA ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) astronot ve kargo taşıyan Crew Dragon ve Cargo Dragon adlı uzay araçlarını geliştirmiş ve başarıyla fırlatmıştır. Ayrıca SpaceX, Starlink adlı uydu internet projesiyle dünyanın her yerine uygun fiyatlı ve hızlı internet erişimi sağlamayı hedeflemektedir. Benzer şekilde Blue Origin, NASA ile birlikte Ay’a insanlı iniş yapacak olan Artemis programına katkı sağlamak için Blue Moon adlı Ay aracını tasarlamıştır. Virgin Galactic ise uzay turizmi alanında faaliyet göstererek insanları suborbital uçuşlarla uzaya götürmeyi planlamaktadır.

Bu örneklerden de anlaşılacağı gibi uzay araştırmalarında özel sektör hem kendi girişimleriyle hem de kamu desteğiyle önemli rol oynamaktadır. Özel sektörün uzay araştırmalarına katılımının artması, rekabeti, inovasyonu ve verimliliği artırarak uzaya erişimi kolaylaştırmakta ve maliyetleri düşürmektedir. Ayrıca özel sektörün uzay araştırmalarına katılımının ekonomik, sosyal ve bilimsel faydaları da vardır. Örneğin uzay araştırmalarından elde edilen teknolojiler günlük hayatta kullanılabilir hale gelmekte, uzaydaki kaynaklardan yararlanma imkanları artmakta ve insanlığın uzaydaki varlığı güçlenmektedir. Bu nedenle uzay araştırmalarında özel sektöre destek verilmesi gerektiği savunulabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. E. N. Acar. Uzay Araştırmaları Ve Teknoloji - Teknoloji.org. (19 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 21 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Teknoloji | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close