Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Uyku felcinde görünen siyah varlık nasıl açıklanılabilir?

"Karabasan Hikayesi #halhika" isimli Youtube videosu uyku felcindeki ve bu durumda gözlerini açabilen kişiler göğüslerinin üstünde siyah varlık gördüğünü iddia ediyor. Üstelik bunu sadece bir kişi değil birçok kişi yaşıyor. Bilimsel olarak nasıl açıklanılır bu durum?
9,913 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mustafa Eratalay
Bilim Platformu Editörüyüm

Karabasan denen olgu, bilim tarafından net bir şekilde açıklanabilmiş olan "uyku felci" dediğimiz durumdur. Fizyolojik olarak analiz edildiğinde, uykunun Hızlı Göz Hareketleri (REM - Rapid Eye Movements) döneminin düzensiz olması veya bu evrede uyanmanın gerçekleşmesinden ötürü oluştuğu bilinmektedir.

Yapılan kötülükler ile hiçbir alakası olmadığı gibi, uyku felcinin şeytan ya da cinler ile de herhangi bir alakası bulunmamaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Bu durumu yaşayan insanlar büyük bir korkuyla karşı karşıya kaldıkları ve sebepleri halk arasında basit bir şekilde açıkalanamadığı için bu durum kültürel yapı içerisinde "cinler" ve "şeytanlar" gibi uydurma kavramlarla ilişkilendirilmiştir.

544 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Çağrı Mert Bakırcı. Karabasan Nedir? Gerçek Midir? Uyku Felci Ile İlişkisi Nedir?. (11 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 17 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
cem çağdaş
Uyku felci (karabasan) olayını yaşamış birisi ..

Uyku felci (karabasan) denen olay farklı toplumlarda farklı kültürlerde ( doğal olarak) farklı şekillerde açıklanmaktadır. Amerika'da bu durumun sorumlusu uzaylılar olarak görülür, Çin başta olmak üzere bazı Asya ülkelerinde tek gözlü bir cadıdır , bizim coğrafyamız da ise sorumlu karabasan denen siyah varlıktır. Ayrıntılı bir şekilde araştırıldığında diğer kültürlerde çok daha farklı açıklamalar tespit edilecektir. Uyku felci (karabasan) denen durumu yoğun bir şekilde yaşamış ve net bir şekilde hatırlayan birisi olarak şunu söyleyebilirim ki içinde bulunulan toplum ve o toplum üyelerinin paylaştığı kültürel değerler yaşanan bu durumu açıklamaya çalışırken etkili olmaktadır. Amerikan kültüründe uzaylıların yeri büyük olduğundan onlar bu durumun sebebi olarak uzaylıları görürler. Aşağıda bu konu ile ilgili olarak yaşadığım tecrübemi paylaştım biraz uzun oldu ama merak eden olursa okuyabilir. 20-21 yıl önce Eskişehir de yaşamış olduğum bir olaydır;

Üniversite yıllarında arkadaşımın evinde ince bir yer süngerin de uyumak zorunda kaldım. Aşırı rahatsız bir şekilde, kötü bir uyku çektim, üşüdüm ve fiziksel olarak da sıkıntı çektim (süngerin ince olması). Sabaha doğru gözlerimi açtım, üşüyordum ve kımıldayamıyordum, kolum vücudumun altında kalmıştı ve fena şekilde uyuşmuştu bunlar yetmiyormuş gibi parmağımı da bir çocuk ısırıyordu (4-5 yaşlarında) , bugün bile yüzünü dişlerini, parmağımı nasıl ısırdığını, yüzündeki kasların nasıl gerildiğini, gözlerini ayırmadan bana dik dik nasıl baktığını net bir şekilde hatırlıyorum ( gördüğünüz gibi bende siyah varlık yoktu uyku felcini biraz farklı yaşadım). Odanın farkındaydım ve kendimin bilincindeydim, uyanıktım en azından öyle olduğumu sanıyordum ama vücudumu kesinlikle kontrol edemiyordum, ne kadar uğraşırsam uğraşayım kımıldayamıyordum. Parmağımı ısıran bir çocuk vardı ve kımıldayamamamın sebebi o çocuk gibiydi. Biraz korktum :)) hafif panikledim, o kadar gerçekçi ve yoğun bir şekilde yaşıyordum ki korkmamak gerçekten çok zordu, o an sağlıklı düşünebilmek daha da zordu. Bir süre zorladıktan sonra baktım olmuyor , gözlerimi kapatıp kendimi sakinleştirmeye çalıştım ve birden kolumu şiddetli bir şekilde çektim , hareket edebilmiştim hemen gözlerim çocuğu aradı, ortada çocuk falan yoktu tabi. Kendi kendime "Uyku Felci" (karabasan) denen olay buymuşşşş demek vayyy be dedim, insanların korkması, bu durumdan etkilenmesi ve durumu sağlıklı değerlendirememeleri çok normal diye düşündüm. Nihayet karabasan denen olayı anlamıştım. Ara sıra bu konu üzerine düşünürdüm, çok merak ederdim..

Tüm Reklamları Kapat

392 görüntülenme
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close