Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ravza Bayram
Ravza Bayram
1,373 UP
Üye
2

Uyku felci nasıl gerçekleşir?

uyku felci bilimsel olarak kanıtlanmış uyku esnasında olan kısa süreli bir felç midir? ne kadar sürer?
281 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yakup Burak Sarıarslan
Bağımsız Araştırmacı

Öncelikle evet, uyku felci bir tür felçtir. Ancak, tam anlamıyla hareket edememe durumuyla sınırlıdır ve genellikle geçicidir. Uyku felci sırasında kişi, uyandığı halde hareket edemeyebilir veya konuşamayabilir. Vücutta kas felci meydana gelir ve kişi uyandığında bu hissiyat devam edebilir. Uyku felci birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir, ancak stres, uyku bozuklukları veya uyku sırasında nefes alıp vermede sorunlar gibi faktörlerin etkisi altında oluşabilir.

Uyku sırasında yaşanan bir durumdur ve kişinin uyanık olduğu ama vücudunun hareket edemediği bir dönemdir. Bu durumun nedeni, normalde uykuda kasların gevşemesi ve hareketsiz kalması gereken bir dönemde uyanıklık hissinin devam etmesidir.

Uyku felci, genellikle REM (Rapid Eye Movement) uykusunun ortalarında gerçekleşir. Bu durumda, beyin uyanıklık sinyalleri göndermeye devam eder, ancak kaslar uyanık olmalarına rağmen hareket edemezler. Bu durumda, kişi gözlerini açamaz, konuşamaz veya hareket edemez, ancak zihni tamamen uyanıktır.

Tüm Reklamları Kapat

Uyku felci, genellikle bazı uyku bozuklukları ile ilişkilendirilir. Bunlar arasında uyku apnesi, narkolepsi ve uyku davranışı bozukluğu yer alır. Bazı ilaçlar ve stres de uyku felcine neden olabilir. Uyku felci, genellikle birkaç saniye veya dakika sürer ve kendiliğinden sona erer. Ancak bazı durumlarda, kişi panik atağına benzer semptomlar yaşayabilir ve bu durumda tıbbi yardım alınması gerekebilir.

Uyku felci esnasında en önemli olan şeylerden birisi ise sakin kalıp nefes alış verişimizi düzenlemektir, uyku felci esnasında rüya veya hayal görebilirsiniz ve genelde bu tip rüyalar kabuslar olur fakat bu durumdayken sakin kalabilir ve durumun farkına varabilirseniz kısa bir süre sonra geçecektir, paniğe kapılmak felç durumunun uzamasına ve panik ataklara neden olabilir.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close