Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

ülkemizde ölüyü toprak kabul etmedi diye bir şey var bunun bilimsel bir açıklaması var mı? Yoksa sadece bir efsane mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Ölüyü toprağın kabul etmemesi bilim dışı bir söylemdir. Nedeni ise bariz bellidir.Toprağa "kabul etmemek" fiilini atfetmek sanki toprağın "bilinçli" bir varlık olarak algılanmasına sebep olmaktadır.Oysa ki toprak herkesin bildiği ve bir çok kez deneyimlediği gibi "canlılarda" görülen hiçbir "bilinç" özelliğini göstermemektedir.Toprakta tüm evren gibi evrenin doğa yasalarına uymaktadır.Kaldı ki ölüyü toprak kabul etmedi söylemi Dinen günahkar olarak bilinen insanlar için kullanılan bir atıftır.Yani dolaylı olarak toprağın "bilinçli" olarak iyi ve kötü insanı "tanıdığı" ve buna göre bir "seçim" yapıp bu yönde bir harekette bulunduğu söylenir oysa ki tırnak içinde yazmış olduğum tüm kelimeler yine sadece bilinçli canlıların yapabileceği eylemlerdir.Ancak yukarda anlattığım gibi toprak tamamen bilinçsiz ve bilinçsiz bir sürecin ürünüdür.Bu söylemin dini kaynaklardan çıkan ve halk arasında yayılan saçma bir söylemden öte geçecek bir yanı yoktur.Ancak belki şöyle olabilir ; toprağın bir takım hareketleri sonucu gömülmüş olan insanların cesetlerinin tamamının yada bir kısmının toprak altından yüzeye çıkması sonucu insanlar böyle bir düşünceye kapılmış ve bu söylemi dine bağlayıp "toprağın günahkar insanlara" böyle davrandığını varsaymış olabilirler.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Daha iyi ve daha çok bilime ihtiyacımız var. Teknoloji, eğlence, sağlık veya uzun ömür için değil! Var oluş mücadelemizde bize kattığı bilgelik umudu için.”
Lewis Thomas
Geri Bildirim Gönder