Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
5

Üşümeyi üşüyerek önlemek mümkün mü?

Üşüyen insanlara kat kat giyinmek yerine kısa kollu giymeyi önerenleri gördüm.Bu bilimsel mi? Vücudu istemli üşüterek soğuğa alıştırmak mı yoksa kat kat giyinmek mi daha mantıklı?
202 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Çağanalp Sarıkaya
Zevk için günde 5-6 saate kadar bir şeyler öğreniyorum.

Üşüyen insanlara kat kat giyinmek yerine kısa kollu giymeyi önerenler, vücudu soğuğa alıştırmanın bir yöntemi olarak soğuk alıştırma veya soğuk terapiyi savunabilirler. Ancak, bu yöntem bilimsel olarak tartışmalıdır ve herkes için uygun olmayabilir.

Soğuk terapi veya soğuk alıştırma, vücudu soğuğa maruz bırakarak metabolizmayı hızlandırmayı, kan dolaşımını artırmayı ve termojenik yağ yakımını teşvik etmeyi amaçlar. Bazı insanlar, bu yöntemin bağışıklık sistemi, dolaşım sistemi ve stres yanıtı üzerinde olumlu etkileri olduğunu iddia ederler.

Ancak, soğuk terapinin herkes için uygun olmadığı unutulmamalıdır. Özellikle kalp-damar hastalığı olan veya başka sağlık sorunları bulunan kişiler için soğuk terapi riskli olabilir. Ayrıca, soğuk alıştırmanın uzun vadeli etkileri hakkında yeterli bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Kat kat giyinmek, vücudu soğuk hava koşullarına karşı korumanın daha geleneksel bir yöntemidir. Kat kat giyinmek, vücudu ısıtmaya ve ısı kaybını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, genellikle soğuk havalarda daha güvenli ve etkili bir seçenek olarak kabul edilir.

Herkesin vücut yapısı, sağlık durumu ve tercihleri farklı olduğu için, soğuk terapi veya kat kat giyinme gibi yöntemlerin hangisinin daha uygun olduğunu belirlemek kişisel bir tercih olabilir. Özellikle sağlık durumu veya konfor düzeyi endişesi olan kişilerin öncelikle bir sağlık uzmanına danışmaları önerilir.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close