Puan Ver
3
Puan Ver

Üst beyin, alt beyin ile iletişim kurabiliyor mu?

Bir yerden aklımda kalmış ama tam olarak nerden aklımda kaldığını hatırlamıyorum. Sanırsam sam kean - beynin gizemli hikayesi kitabından aklımda kaldı. "beynin bölümleri her zaman kendi aralarında iletişim içindedirler. Ancak alt beyin, üst beyin ile iletişim kurabilirken, üst beyin alt beyin ile iletişim kuramıyor. " doğru mu bu bilgi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

 Bu bilgi tamamen yanlış. Öncelikle “üst beyin” yerine beyin korteksini ve ara beyni (Talamus, epitalamus,l be epitalamus’tan oluşan) diencephalon içeren “ön beyin (Telencephalon)” adlandırmasını kullanacağım. Alt beyin yerine ise omurilik soğanı, pons ve beyincikten oluşan arka beyin (rhombrncephalon) adlandırmasını tercih edeceğim. 

Eğer neokorteks limbik sisteme veya daha alt yapılara bilgi göndermeseydi ne olacağını bilemeyiz, çünkü beynimiz bu şekilde evrilmedi. Nasıl olacağını sadece kortikal yapılar ile alt yapılar arasındaki bağlantıların olmadığını varsayarak düşünebiliriz.

 Bağlantı ortadan kalkarsa nasıl olacağını açıklayan bir örnek:

 En az 70 milyon yıldır memelilerde olan frontal loblar daha önce evrimleşen yapıların üzerine bağlantılar kurup gelişecek şekilde evrimleşti. Şempanzelerin atalarından ayrıldıktan sonra insan soy hattında çevrenin baskıları sebebiyle şempanzelerden 5-6 kat daha büyük bir prefrontal kortekse sahip olduk.[1]

Üst düzey primat işlevlerini (problem çözme, plan kurma, hayal etme, düşünerek karar verme gibi) gerçekleştiren prefrontal korteksin insanda yaşamış bütün primatar içinde en gelişmiş halinde olması sebebiyle ortalama hava sıcaklıklarının artması ile tarıma başlayarak yerleşik hayata geçildi. Bu dönüm noktasından sonra hız kazanan kültürel evrimimiz boyunca kendimize ait kurallar, adetler, tabular ve ahlaki değerler oluşturduk. Bu kurallara uymak için tam koordinasyona sahip bir beyin gereklidir. Yani bütün bölümlerinin birbiriyle iletişime geçtiği bir beyin. [1][2]

Eğer kortikal bölgelerden beynin alt yapılarına bilgi gönderemeseydi üst düzey primat işlevleri yani bütün bu işlevler gerçekleşemezdi.

Beyin korteksinin beyin sapıyla yaptığı bazı iletişim yolakları:

  Kortikospinal yolak (Corticospinal tract) aracılığıyla ön beyindeki motor sinyalleri omuriliğe beyin sapından geçerek iletir. [3]

Kortikospinal yolak (Corticospinal tract)
Kortikospinal yolak (Corticospinal tract)
Wikipedia

 Kortikobulbar yolak (Corticobulbar tract), kortkospinal yolak gibi beyaz maddeden (miyelin aksonlar) oluşan bir yapıdır. Serebral korteksin motor korteksindeki presentral girus’tan (precentral gyrus) çıkıp Oculomotor sinir haricindeki Kafa sinirlerinden (Cranial nerves - nervus cranialis) geçerek omurilik soğanına, yani beyin sapının bir bölümüne uğrar.[4]

Kortikobulbar yolak (Corticobulbar tract)
Kortikobulbar yolak (Corticobulbar tract)
Wikipedia

  Projeksiyon lifleri (Projection fibers) korteksten bazal gangliyona uzanan sinir ağlarıdır.

 Bunlar gibi çok sayıda sinir ağı korteksten beyin sapına bilgi iletir.

İnsan beynindeki sinir ağ ve yolakları
İnsan beynindeki sinir ağ ve yolakları
Wikipedia
Favorilerime Ekle
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, bizler daha insan olmayı bile hak etmemişken bizleri tanrı kılmıştır.”
Jean Rostand
Geri Bildirim Gönder