Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
-1
Puan Ver

Üremek neden evrimle azalmamış veya son bulmamıştır?

Üreme sırasında doğal yaşamda düşmanlar tarafından fark edilebilirliği arttırmasına ve doğan yavrunun sürüyü yavaşlatacak olması gibi bir sürü problemi varken neden evrimle yok olmamıştır?

1
5
Lloyd Phillips
-1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Üremek zaten evrimin bir numaralı kuralıdır. Genlerini yeni nesillere aktaramayan bireylerin genleri yok olacaktır. Yani söz gelimi boz ayı popülasyonu içerisinde üremeyi anlamsız bulan bir birey oluşmuşsa bile (Bu şekilde bir tanımlama zaten komiktir), bu birey üremediği için boz ayı nesli, üremeyi seçen kardeşleri ve kuzenleri üzerinden devam etmiştir.

Buna karşın sizin bahsettiğiniz etmenler evrimsel süreçte çok etkili olmuş ve av olma potansiyeli yüksek olan türlerde, saniyeler içerisinde çiftleşmeyi tamamlayabilme ve doğan yavrunun saatler içerisinde koşacak hale gelmesi gibi mekanizmalar gelişmiştir.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tüm insanlar, her ne kadar iyi eğitilmiş olurlarsa olsunlar, daima bazı batıl kalıntılara sahiptirler.”
H. G. Wells
Geri Bildirim Gönder