Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
F F
F F
1,825 UP
Üye
2

Unutmak neden evrim ile yok edilmedi?

Unutmak insanlara hem doğal yaşamda hem de modern yaşamda sorun yaşatmıştır.E durum böyle olunca neden evrim ile unutmak yok edilmemiştir? Sonuçta bizim için zararlı bir şey.Eğer unutma dediğimiz şey olmasaydı okuduğumuz bir makaleyi hayatımızın sonuna kadar hatırlayabilirdik.
138 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya
96K UP
Bir Evrim Ağacı Üyesi

Evrim , her kötü durumu yok edecek şekilde proglamlanan bir şey değildir . Evrim sadece işe yarayacak şeylere yönelmez , mesela insanın iki ayak üstüne kalkması bel ağrılarına ve fıtık gibi rahatsızlıklara yol açmakla birlikte kadınların doğum kanallarının küçülmesiyle erken doğum yapan kadınların doğal seçilimde üstün gelmesi nedeniyle insan bebekleri çok küçükken diğer hayvanlara nazaran daha az gelişmiş olurlar . Karşılaştırma yapmak gerekirse 3 aylık bir köpek yavrusu ile 3 aylık bir insan yavrusu arasında bir çok fark vardır . 3 aylık köpek yürüyebilir , kendi başına beslenebilir (hâlâ annesini emer fakat kendi başına mamayı bulup yiyebilir mesela) fakat insan yavrusu bunu yapamaz . Yani evrim bizim işimize yarayacak şekilde olmak zorunda değildir , genellikle çevreye adaptasyon gösterecek şekilde evrimleştik fakat unutmak insanlara büyük bir hayatı tehlike değildir . Unutmamamız büyük bir avantaj değildir .(doğal koşullarda) Hatta unutmamak da belirli bir seviyede zararlı olabilir . Beynimizin herşeyi depolaması için ilk olarak daha fazla enerji gereklidir ve daha fazla enerji kazanmak da doğal ortamda yaşayan arkaik insanlar için bir zorluktur , ayrıca her şeyi hatırladığınızı düşünün , saçma sapan olayları da hatırlayabilirsiniz ve bu beyninizde boş yere yer kaplayan bir şeydir . Yani kısacası unutmanın evrimde elenme zorunluluğu yok , ve sizce elenmemesi bazı konularda işimize yaramıyor mu ? Burası artık sizin düşüncenize kalmış . Umarım yardımcı olabilmişimdir .

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close