Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
I Xenzdi I
Üye
3

Ünlü Monty Hall probleminde eğer sunucu arkasında araba olan kapıyı seçip elerse ne değişir?

Şu ana kadar bu problemle ilgili baktığım tüm cevaplarda sunucu keçi olan kapıyı eliyordu, eğer araba olan kapıyı elerse ne olur, ne değişir? Yada birşey değişirmi? Eleyemez ise neden eleyemez? Madem biliyor neden adamın kazanamaması için arabalı olan kapıyı seçmiyor? Eğer yanlış bir şey yazdıysam kusuruma bakmayın :)
553 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap

Sunucunun arkasında araba olan kapıyı açmasının 2 nedeni olabilir:

 • Sunucu kapıların arkasında ne olduğunu bilmiyordur ve yanlışlıkla açmıştır. Bu durumda zaten videoda ve yazıda anlattığımız %50 ihtimal geçerli olur.
 • Sunucu oyunu sabote ediyordur. Çünkü sunucu tarafından kapının açılma nedeni heyecanı artırmak, gerilim yaratmak (yani oyun tasarımının içinde var olan bir hamle). %50 veya %66 şans ile bir şeyin kazanılması, %33 ihtimalle kazanılmasından çok daha heyecan verici bir ikilem yaratıyor. Yarışmada istenen de bu yüksek heyecanın korunması ve reytinglerin artırılması (unutmayın, bu gerçek bir yarışma programı). Eğer sunucu bile bile arkasında araba olanı açarsa, bu berbat bir yarışma programı olurdu.

Türkiye'deki Var mısın Yok musun yarışmasını düşünün. 20-30 kutudan eleye eleye 4-5 tane bıraktınız. Geriye büyük ödül ve 200₺-1500₺ arası 3-4 kutu kaldı. Sunucu, "Hadi heyecan yaratalım, ben bir kutuyu açayım." dedi ve gitti içinde 500.000₺ (ya da artık en büyük ödül neyse) onu açtı. Diyelim ki bunu 1 yarışmada değil, yarışmaların çoğunda yaptı. O noktadan sonra yarışmayı izlemenin ve hatta o yarışmaya katılmaya çalışmanın bir anlamı var mı? Yok. Resmen trollük olurdu bu.

Yarışmanın amacı, kimsenin kazanamaması değil - o zaman yarışma olmazdı. Amaç, arada bir insanların kazanabilmesi - ki böylece heyecan olsun, reytingler artsın. %50 civarı bir kazanma oranı, bir yarışmayı heyecanlı kılmak için yeterince iyi bir oran (modern şovlarda bu oranlar, yarışmanın farklı evrelerinde çok daha hassas bir şekilde kontrol edilse de - Let's Make a Deal epey eski bir yarışma). Ama Let's Make a Deal'ın yaptığı, bilerek veya bilmeyerek o kazanma oranını %50'den çıkarıp %33'e düşürebilme veya %66'ya çıkarabilme şansı sunması. Bu da oyunu bu kadar popüler yapan faktörlerden biri.

Tüm Reklamları Kapat

339 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close