Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Üniversiteye geçeceğim ancak sürekli aklımdan beni çok bunaltan düşünceler geçiyor, bu konuda çıkış yolu var mıdır?

Örnek vermek gerekirse yüksek puanla alan bir üniversiteye giremedim diyelim.(Koç,Sabancı,Odtü,Baun vb.)Bu üniversiteler harici düşük bir yere girince sanki geleceğime hiçbir şekilde yön veremeyecekmişim ve işler imkânlardan dolayı iyi gitmeyecekmiş gibi geliyor. Bu yüzden diğer insanlara bakıp kendimi onlardan daha aptal gibi hissediyorum.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

hocam merak etme iyi bir universiteye girsen de bir şey öğretmiyorlar :D

İTÜ öğrencisiyim ve universite hayatım hiç beklediğim gibi gitmiyor. derslere girince her şeyi öğrenip çok bilgili olacağımı, dersten çıkınca deli gibi eğleneceğimi, bir sürü arkadaşımın olacağını falan hayal ederek geldim ve elde var sıfır. hem bilgi yönünden hem arkadaşlarla eğlenme açısından da istediğim sonucu alabilmiş değilim. bilgi kirliliğiyle dolu, işe yaramayan şeyleri, nasıl kullanacağımı bilmeden öğreniyorum. Türkiye'nin her yerinde bu da mevcut.

Bu Reklamı Kapat

bunları yazıyorum çünkü beklentilerini daha gerçekçi tutmak önemli. yani güzel universteler de bilim yuvası değil. şimdi seni rahatlatacak kısma gelirsek universtelerden bağımsız insanın kendini geliştirmesi onu daha tercih edilebilir biri yapıyor. arabayı ehliyet değil insan kullanır diye bir söz vardır. teknik olarak mezuniyet belgesi süslü bir imzadan başka bir şey değil.

mesela sallıyorum, makine mühendisi öğrencisisin. okul dışında her gün bi 30 dk yazılım öğrensen, pc destekli programları kullanmayı öğrensen, okulla gelen teorik mühendislik bilgisiyle birlikte kendinden daha iyi uni mezunlarını sollayabilirsin. yani güzel uni şart değil ki ordaki öğrenilen şeyleri internetten de öğrenebilirsin, eski zamanlardaki gibi bilgi öğrenmek için sadece unilere gitmek gerekmiyor artık :)

Bu Reklamı Kapat

hocam son olarak kendini diğer insanlarla kıyaslarsan kendine büyük haksızlık etmiş olursun. ne kadar çalışırsan çalış, ne kadar akıllı olursan ol senden daha iyi birileri hep olacak, bu bir gerçek. ayrıyeten çok akıllı sandığın insanlar da öle süper zeki falan değiller. hatta çoğu teorik adamdır, teorik bilgisi olan ama pratiğe dökemeyen kişiler fazlalıktadır. sana akıllı görünen kişilerin aptal olma ihtimalinin olduğunu unutma.

şunu kendine söyle: sen imkanların doğrultusunda olabilecek en iyi senaryosun. olabileceğin en iyi kişi şu anda olduğun kişidir ve ne yapman gerektiğini kimse senden daha iyi bilmiyor. iyi-kötü bir uni'ye gireceksin, kendini en iyi şekilde geliştireceksin ve iyi bir mühendis(yada ne seçtiysen artık) olarak mezun olacaksın. 22 yaşındayım ve dert ettiğim şeylerin büyük çoğunluğu hiç gerçekleşmedi :) sen de dert edip kendini üzme, halledemeyeceğin şeyler değil bu işler:)

103 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
Cevap
Arda Adnan Kalkan
Arda Adnan Kalkan Üniversite mezunuyum

Merhaba,

Öncelikle şunu düşünün: Cumhurbaşkanı ne mezunu? Ali Ağaoğlu ne mezunu ya da çok zengin bilmem kim ne mezunu? Gördüğünüz gibi bilmiyoruz bile. Çünkü yaşamdaki başarının da kazancın da üniversiteden ya da eğitimden geçtiği doğru değil. Cumhurbaşkanı başarılı değilse bile çok ünlü ve büyük Türk devletine istesek de istemesek de cumhurbaşkanı oldu. Demek ki adalet de çok önemli insanların bir yere gelmesinde. Adalet olmasa da biz çalışarak okuduğumuz bölümden tamamen bağımsız olarak yaratıcı fikirlerle, zekamızla, azmimizle kazanırız. Yaşamın gerçek amacı ise zaten çok zemgin olmak ya da çok başarılı olmaktan ziyade çok mutlu olmaktır. Düşünün ki onbinlerce dolarınız var ama arkadaşınız yok. Tabi ki yaşam size keyif vermez. Ayrıca büyük Türk fizikçi Oktay SİNANOĞLU Adam adlı kitabında eğitim alanların/üniversite okuyanların(Türkiye'de) kafasının okumayanlardan AZ çalıştığını söyler. Çünkü akademik eğitim sizi köreltir. Yaratıcı ve zeki düşünmeyi kısıtlar. Yurtdışında bu böyle olmayabilir. Ancak üniversite okumak gireceğiniz işlerde size çok büyük kolaylık sağlar. Bu nedenle mutlaka üniversite okuyun ancak size gerçekten söylüyorum sözelden 100bine giren de sayısaldan 20bine giren de aynı parayı kazanabilir. Bu arada verdiğiniz tüm emeklerin karşılığını alacağınıza emin olabilirsiniz. Umudunuzu yitirmeyin. Ülkemizi aydınlık ve güzel günler bekliyor. Bundan da eminim. Mutlu bir yaşam dileğiyle :)

Bu Reklamı Kapat

2
  • Raporla
Cevap
Sinem Özcan
Sinem Özcan Bilim Uzmanı Biyoloğum. İki tane yüksek lisans programı tamamladım.

Merhabalar,

Çekincelerinizi, ikilemlerinizi, öz saygı ve güveninizi kaybetmeye meyilli oluşunuzu anlıyor ve bir o kadar da hak veriyorum. Geçtiğiniz sınav süreci, getirdiği yük ve yükümlülükler, bir de üzerine ülke şartları ile bilime verdiği değer göz önüne alındığında böyle hissetmeniz kaçınılmaz. Sizinle ortak duygu ve kaygıları paylaşan nice çağdaşınız olduğuna da eminim. Gözlemliyor ve duyuyorum.

Bu Reklamı Kapat

Fakat şunu belirtmekte fayda görüyorum. ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ, Koç, Sabancı ve muadili bir çok yüksek öğretim kurumunun üniversiteye geçiş yapacak kişiler için bir kıstas noktası ve içlerinde bir ukde olarak kaldığını biliyorum. Bizler de aynı istek ve gerilimlerden geçtik. Ancak yaşla birlikte gelen deneyimle birlikte farkediyorsunuz ki kurumlardan, etiketlerden ve genelgeçer kabullerden ziyade günün sonunda iş sizin gösterdiğiniz başarı, yetenek ve yaratıcılığınızda bitiyor. Önemli olan sizsiniz, sizin ne yaptığınız, bilgiyi işleme kapasiteniz, sünger gibi neyi ne kadar aldığınız ve ürüne çevirdiğiniz... İşi şansa bırakmaz ve girdiğiniz yolda bilgi ve kişilik adına farkındalıkla yürürseniz "etiket ve kurum" etkisinde kalmadan geleceğinize yön verebilirsiniz. Ve eklemeliyim ki, şu an bunlara kaygılanmak için çok erken. Bu ruh haliyle en fazla kendinize ket vurursunuz.

Umuyorum ve diliyorum sizin adınıza güzel şekillenecek her şey :)

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.