Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Üniversite zaman kaybı mı değil mi?

1,783 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
246K UP
Düşünür

çok tartışmalı bir soru sormuşsunuz :) arkadaşlarımla da sürekli bunu tartışıyoruz ve genelde ben zaman kaybı olduğunu iddaa edenlerin tarafında oluyorum :) 2 düşünceninde kendince artıları ve eksileri var, ben buraya sadece kendi düşüncemin artılarında bahsedeceğim. ayrıca bu sorunu mühendislik olarak yorumlayacağım çünkü tıp yada hukuk gibi bölümlerde tartışmaya bile gerek yok.

universteler, yıllar önce evet tek bilgiye ulaşım imkanıydı ama günümüzde bu özelliğini kaybetmiş durumda. üniverstelerin bir özelliği kalmadı, çünkü kaynak aldıkları bütün ansiklopedileri internetten hepsini bulabilirsin, okuyabilirsin. yani universtelerde verilen bilgiler artık erişilemeyecek bilgiler değil.

Tüm Reklamları Kapat

universteden mezun olunca da hatırladıkların sadece son 2 yıl ki o da kaba-taslak, öğretilen bilgilerin %80'i unutuluyor ve hiç kullanılmıyor da. öğretilen bilgilerin kalitesine gelirsek de yetersiz görüyorum açıkcası, bu yüzden sürekli"tek başına universte mezuniyeti değil, kendini sürekli geliştirmelisin." denir. tek başına universteyle çok bilgili olamazsın.

universtelerin kalitesine gelirsek, universtelerde çok fazla bilgi kirliliği var. şunu demek istiyorum ki, alacağın notu büyük oranda hocan belirliyor, derslerde bilmen gereken her şey sana doğrudan verilmiyor, neyi bilmen neyi bilmemen gerektiği bile doğru düzgün verilmiyor.

şahsi fikrim 4 yıl boyunca bir mühendisin yanında çalışsam ondan universteden daha fazla bilgi sahibi olacağımı düşünüyorum. hem bu öğreneceğim bilgiler teorik olmaz pratik olur. universtelerin gereksiz zorlukları, yetersiz altyapısı, mantığa aykırı tutumları gerçekten hayatımdan soğutmuş durumda beni. İTÜ öğrencisiyim ve universtemin o kadar fazla noksanlıkları var ki anlat anlat bitmez.

323 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Prens Mışkin
Prens Mışkin
4,465 UP
Okur

Bu sorunun cevabı, üniversitede okuduğunuz bölüme ve tabii ki üniversiteyi nasıl tanımladığınıza göre değişir.

Gerçek üniversiteler bilim yuvasıdır, günümüzdeyse pek çok üniversite maalesef meslek yüksek okuluna dönüşmüş durumdadır. Hal böyleyken elbette üniversite okumak insanlara vakit kaybı gibi görünecektir.

Tüm Reklamları Kapat

Fakat dediğim gibi, gerçek üniversiteler, bilim yuvası olarak hizmet ettikleri için ve bilimi programlı-sistematik bir şekilde ürettikleri için orada geçireceğiniz zaman asla ve asla vakit kaybı değildir.

275 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close