Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Ülkücü ve İslamcı grup neden İsmet İnönü'ye niye kızgın?

554 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Bilmiyor .
Araştırmacı

1) adalar meselesi iddiaları (bu konu hakkında bazı olayların yanlıs anlaşılması )

2) türkçe ezan meselesi (islamın Sünni mezhebine göre ezan ve namaz arapça okunmak zorunda orjinalliği bozuyor vb. İddialarından dolayı Sünni mezhepler arapça okunmalı diyor ve türkiyedeki müslümanların çogu Sünni mezhebinden yani o şekilde inanıyor olması )

Tüm Reklamları Kapat

3) İsmet İnönünün sadece kendisine eleştirel yaklaşanlar tarafından değil aynı zamanda da Atatürk e eleştirel yaklaşıp atatürke laf söylemeye cesaret edemeyenler tarafından da eleştirilmesi (atatürkü eleştirmek isteyen kişilerin tek parti dönemini bol bol eleştirip çekinceleri den dolayı atatürkü değil inönüyü eleştiriyorum demesi vb.olaylar )

4) dindarların yeterince özgür olmadığını savunanların bunun sebebinin İsmet İnönü olarak görmesi

Tüm Reklamları Kapat

5) laiklik sevmeyenler olması (evet bazı kişiler Fransa tarzı laiklik sevmez Amerikan tarzı sekülerlik ister bazıları ise maalesef ki laik /seküler yaşama tamamen karşıdır)

6) İsmet İnönünün türk kökenli olmadığının idda edilmesi (kürt /Ermeni vb.kökenler idda edenler var ) tabi hiç bir etnisite kötü değildir ama bazı milliyetçilerin pek hoşuna gitmeyecek şeylerdir tabi buda kanıtlanmamış iddialardandır.

7) İsmet İnönü nün talihsiz bir döneme denk gelerek kendi elinde olmayan sebeplerle ekonomik olarak kötü döneme denk gelmesi (savaş vb.) Bazı kişiler ekonomik sıkıntının sorumlusu olarak inönüyü görmesine sebep oldu

8) 1946 seçimlerinde açık oy gizli sayım yapılması

9) dindar insanların önüne İsmet İnönünün dinsiz veya İslam karşıtı olduğuna dair iddalar atılması

10) İsmet İnönü nün başörtüsü karşıtı olduğuna veya bununla ilgili kurallar getirdiğine dair iddialar atılması

11) milliyetçi insanların önüne Amerika taraftarı olduğu iddalarının atılması

12) İsmet İnönü döneminde bayrağın ve kuranın yasaklandığı iddiaları

Tüm Reklamları Kapat

13) İsmet İnönü nün Atatürk ü sevmediği kıskandıgı iddaları ve sevmediği ve kıskandıgı için TL ye kendi resmini bastırması iddası

14) çok partili sisteme daha erken geçilmesi gerektiğini savunanlar olması

Gibi sebepler tabi bunların büyük çoğu iddiadır kanıtlanmamıştır ve önemli bir kısmı yanlıs anlaşılmıs oalbilecek olaylardır .

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Göktuğ Türkdağ
Siyasal Bilgiler Fakültesi lisans öğrencisiyim.

Ülkücü ve İslamcı grupların İsmet İnönü'ye yönelik eleştirileri, Türk siyasi tarihindeki çeşitli dönemlere ve olaylara dayanabilir. Ancak, bu gruplar genellikle İsmet İnönü'yü, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında önemli bir figür olarak gören ve onun liderliğindeki CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) hükümetlerini eleştirmişlerdir. İşte bu eleştirilerin temel sebepleri:

Tek Parti Dönemi ve Otoriter Yönetim:

Tüm Reklamları Kapat

İsmet İnönü, Türkiye'de 1923-1950 yılları arasındaki tek parti döneminde CHP'nin lideri olarak görev yapmış ve bu dönemde Türkiye'nin liderliğini yapmıştır. Bazı eleştirmenler, İsmet İnönü'nün bu dönemde çok partili demokrasiye izin vermemesi, otoriter bir yönetim izlemesi ve muhalif hareketlere sert müdahalede bulunması nedeniyle eleştirmişlerdir.

İslamcı Hareketlerin Baskı Görmesi:

Tüm Reklamları Kapat

İslamcı gruplar, İsmet İnönü döneminde yaşadıkları baskılar nedeniyle eleştiri getirmişlerdir. Özellikle 1940'lı yıllarda, İslami değerlere sahip olan bazı örgütler ve şahıslar hükümet tarafından sıkı bir şekilde kontrol altına alınmış ve kapatılmıştır.

Dinî ve Kültürel Politikalar:

İsmet İnönü döneminde, devletin laikliği koruma politikası, bazı İslamcı gruplar tarafından aşırı laiklik olarak değerlendirilmiştir. Örneğin, başörtüsü yasağı ve diğer dini simgelerle ilgili kısıtlamalar, İslamcı gruplar arasında rahatsızlık yaratmıştır.

Siyasi Tutum ve İdeolojik Farklar:

İsmet İnönü, Türkiye'nin ilk yıllarında Cumhuriyet'in kurulu değerlerini savunan ve muhafaza etmeye çalışan bir liderdi. Bu durum, özellikle İslamcı gruplarla çatışmalarına neden olmuş, çünkü onlar daha fazla dinî özgürlük ve dini değerlerin kamusal alanda daha etkin olmasını istemişlerdir.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Türkiye'de Aurora? Gökyüzündeki Kırmızı Işıkların Sebebi Ne?
Türkiye'de Aurora? Gökyüzündeki Kırmızı Işıkların Sebebi Ne?
OceanGate Faciası: Titanik'e Giden Araca Tam Olarak Ne Oldu?
OceanGate Faciası: Titanik'e Giden Araca Tam Olarak Ne Oldu?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close