Sorulara Dön
0
Ekonomi & Siyaset Bilimi

Ülkenin gidişatı hakkında neler düşünüyorsunuz?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Ülkemizin gidişatı hakkındaki düşüncem, tamamen ve hiç bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde karamsar. En ama en küçük bir iyimser fikre sahip değilim. Ülkemizin geleceğine dair iyimser fikirlere sahip olan kişileri de gerçekdışı düşünme ve davranma ile sorumlu tutuyorum. Çünkü ülkemizin, iyiye gideceğine dair, günümüzden 10-20-30-50 yıl sonra, şu an hayatta olan herhangi bir yetişkin insanın görebileceği ve hayatta olabileceği süreç içerisinde "herhangi bir açıdan" daha gelişmiş, zengin, ilerlemiş, Dünyanın gelişmiş ülkelerini yakalamış bir ülke olacağına dair en küçük, ama en küçük hiç bir gösterge yok. Aksini iddia eden ya da aksine inanan kişilerin bugüne kadar herhangi bir argüman, kanıt, gösterge sunduğunu da görmedim. İyimser olanlar bence, sadece, iyimser olmaya ihtiyaç duydukları ve iyimser olmanın bir şeylere hizmet edeceklerine inandıkları için bu yaklaşımdalar.

2021 yılı itibari ile hayatta olan hiç kimse, Türkiye'nin gelişmiş, çağdaş, Dünya standartları içerisinde üst seviye ve çeşitli alanlarda Dünyaya öncülük ve liderlik eden bir ülke olduğunu göremeyecek. Çünkü böyle bir şey gerçekleşmeyecek.

Çeşitli ortamlarda ve sohbetlerde bunu dile getirdiğimde, bazı kişilerin dile getirdiği ve ilk akla gelecek itiraza da cevap vereyim: "Her zaman bir umut vardır..." Hayır, yok. O da yok. Aksini gösteren ve aksini düşünmemize neden olabilecek en küçük ama en küçük bir olasılık bile yok. Uzun yıllardır yok.

Ben 44 yaşındayım... Kendimi ve çevremi hatırladığım ilk andan bugüne kadar ülkem, hiç ve asla iyiye gitmedi. Mutlu, güçlü, çağdaş, öncü bir ülke olmadı. Ben çocukken gelecek için iyimser insan doluydu çevrem. Herkes ama herkes, tüm iyimserler yanıldı. Çünkü iyimser olmaları için bir neden yoktu. Bugünün iyimserlerinin de iyimser olması için hiç bir neden yok.

Türkiye iyiye gitmiyor, gitmeyecek. Gelecek kesinlikle daha kötü olacak. Aksini düşünmem için hiç bir, en küçük neden göremiyorum.

3
Teşekkür (1)
Paylaş
3
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın