Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Halil Ulu
Üye
4

ülkelerin saat farklarına göre hareket edersek hep aynı saatte kalabilir miyiz?

Aslında sorunun cevabı kolay gibi ancak merak ettiğim şey Türkiyeden hareket edip saat farkını gözeterek hızımızı ayarlarsak 1 gün boyunca hep aynı saat ve dakikada kalabilir miyiz ? Buna bağlantılı olarak dünyanın dönüş yönüne ters istikamette bunu denersek biz aynı saatteyken dünya ayaklarımızın altından kayar gider mi :)
1,047 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
183K UP
Bilim ve felsefe okuru

Bunu yaparsınız belki ancak böyle bir durumda görelilik teorisine göre zamanda hareketinizin devam edeceğine dikkat etmek gerek. Yani böyle bir durumda zamanda da sabit kaldığınız anlamına gelmeyecektir. Biz yerel saatlerimizi güneşin hareketlerine göre ayarlamış olabiliriz ancak bu zamanı rakamsal ve sayısal ölçme anlamında ayarladigimiz bir seydir. Uzay zamanda referansımız uzayın kendisi olmak üzere zamanda hareketimiz böyle bir durumda görelilik teorisine göre devam edecektir. Einstein da belirttiği gibi kolunuzdaki saatteki yelkon ve akrepin gerçek anlamda "zamanda" yavaşlaması için hızınızı çok artırmanız gerek. Bunun için son nokta da ışık hızı sınırıdır ki böyle bir durumda ışık hızına ulaşan bir saatin işlemesi durur ve zamanda sabit kalmış olursunuz 'gerçek anlamda'.

108 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ahmet Hasan Zengin
Evrim Ağacı üyesi lise öğrencisiyim.

Dünyanın dönüş hızı 1670 km/saat'tir.

Eğer yörüngede yaklaşık olarak bu hızın biraz üzerinde döner isek, dünyadaki yerel saate göre sabit kalırız.

Kutuplarda referans aldığımız cisim dünyanın dönüşü ise, havada asılı kaldığımızda da bu hızda gittiğimizde de saat durmayacaktır. Çünkü dünya kutuplarda daha yavaştır.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca konu ile ilgili olarak:

Dönüş hızı; çember genişliği, bir tam turu ne kadar hızda döndüğüne bölünerek bulunur.

40.070 km÷24 saat=1670 km/saat

133 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close