Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Beyza Yalçın
Üye
5

Uğruna ölebileceğiniz bir şey var mı? Gerçekten de herhangi bir şey canınızı vermeye değer mi?

İnanç olabilir, fedakârlık olabilir, adanmışlık olabilir, sevgi olabilir... Ama elimizde ölümden sonrası için varsayım ve inançlardan başka hiçbir bilgi, delil yok. Durum böyleyken gerçekten de herhangi bir şey hayatımızı kahbetmemize değer mi?
577 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
M. özer
M. özer
11K UP
Okuyucu

Bu kisiden kisiye degisecegi gibi ortak fikirlerin de bir arada oldugu olgular vardir.bence cocukluktan baslayan psikolojik etkenler cevre toplum vb konular kisinin kendi genetik yapisina ve psikolojisine yasam sartlarina göre bir karar mekanizmasi olusturmasina sebep olur.iste bu karar mekanizmasi sartlar okustugunda devreye girer.bahsettiginiz sey bircok insan icin kendince sartlar olustugunda sonuclanan bir durumdur.burada kisinin en son sartlari ve psikolojiik drumu da gözardi edilmemeli.herhangi birseye asiri sevgi tutku güven ve ya asiri inanc gibi konular kisiyi zayif ve caresiz aninda farkli yönlere zorlayabilir.bu bahsettiginiz sey de olabilir.bunun ederini degerini sadece kisinin kendi tartisi belirler diye düşünüyorum.

4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir

Gerçekleştirmeden ölmeyeceğim hayallerim var evet, eminim her kesin böyle istekleri vardır ama ben hiçbir şey için canımı vermem ne aşk için ne başka bir şey için. Annem için fedâkarlık yaparım belki de bilmiyorum Allah yolunda da ölürüm ama aşk yolunda NEVER

...Hayallerimi gerçekleştiremezsem zaten ben ölürüm . Çünkü ben bunca yaşadıklarıma kalp kırıklıklarına sıkıcı hayatıma geleceğin pırıltısını güzelliğini hayallerimi özgürlüğümü düşünerek sineğe çekiyorum.

Tüm Reklamları Kapat

İnşaAllah her kes hayallerine kavuşur onları hayal olmaktan çıkarır gerçekliğe dönüştürür

4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İrem Kaplan
İrem Kaplan
21K UP
Kişisel deneyimlerim ve bakış açım

Felsefe kategorisinde yazılmış ben de felsefi bir açıdan bakarak cevap vereyim. Bence her insanın davranışlarının amacı çıkar. Daha doğrusu Pragmatizm yani faydacılık. Siz yemeyi sevdiğiniz yemekleri yersiniz mesela, eğer onları yemiyorsanız önünüzde daha büyük bir çıkar vardır. Örneğin kilo vermek. Yediğinizde de yemediğinizde de çıkarınız var. Sevdiğiniz bir insanla vakit geçiriyorsunuz, mutlu oluyorsunuz o andan yine çıkar.

Demem o ki öyle bir çıkar için ölünür bile. Ama tabii kişiden kişiye değişir. Çok sevdiğin biri için de ölürsün, belki bu senin merhamet borcundur burda da huzurla ölmek vardır çıkar olarak. Yani aslında kişinin bakış açısına göre, sebebe ve amaca göre değişir ama temelde çıkarcılık yatıyordur bence. Çıkar için de kimsenin yapmayacağı şey yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
ENSAH ÖZDEN
ENSAH ÖZDEN
1,178 UP
Öğrenci

Eğer ölümün her an ve her yerden gelebileceğini kabul edersem bencilliğimden gelen 'şimdi ve burada'ya ilişkin tembelliğim kaybolur.

-MARTİN HEİDEGGER

Tüm Reklamları Kapat

Benim bu soruya cevabım bu .Eğer üstüne biraz düşünürsen sorunun cevabını bu sözlerde bulabilirsin.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Görme Bozukluklarını Anlamanızı Sağlayan Gözlükler!
Görme Bozukluklarını Anlamanızı Sağlayan Gözlükler!
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Büyük Patlama Teorisi: Bildiklerinizin Ne Kadarı Gerçek?
Büyük Patlama Teorisi: Bildiklerinizin Ne Kadarı Gerçek?
2 MİLYON KUTLAMASI: VİDEO KONU TALEPLERİNİZİ ALIYORUZ! / SORU & CEVAP [🔴 HEDİYELİ CANLI YAYIN]
2 MİLYON KUTLAMASI: VİDEO KONU TALEPLERİNİZİ ALIYORUZ! / SORU & CEVAP [🔴 HEDİYELİ CANLI YAYIN]
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close