Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Göktuğ Çağlar
Üye
1

Uğraş alanımızda multidispliner olmak mı yoksa tek bir alana yoğunlaşmak mı daha faydalıdır?

Farklı disiplinlerden bilgiye sahip olmanın vizyon kattığını düşünüyorum, geniş bir bakış açısına sahip oluyorsunuz , ancak mesele pratiğe geldiğinde pragmatik açıdan bakarsak sanki tek bir alana yoğunlaşmak daha faydalı ve derin gibi duruyor, birçok disiplinden derin olmayan Bilgi ve teknikler elde etmek ne kadar faydalı olabilir ki?
291 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Sinema yazarı

Neyi hedeflediğinize göre değişir.

Günümüzde her hangi bir konuda çok başarılı, öncü ve zengin olmak istiyorsanız tek bir konuya saplantı derecesinde takılmalı, tüm zamanınızı, enerjinizi, odaklanmanızı o konuya kanalize etmeli ve o konuda çok iyi olmayı istemelisiniz. Çünkü bir konuda çok iyi olmak için derinleşmek şart. Ama bu tercih de kişinin, başka hiç bir şeye zaman ve enerji ayıramaması anlamına geliyor. Yani aslında bir konunun uzmanı olmak, başka konuların cahili hatta çok sayıda konunun cahili olmak demek.

Tüm Reklamları Kapat

Aksi durumda, çok konuda bilgi edinmeyi tercih ederseniz de derinleşmeniz zor. İlgilendiğiniz konularda derinleşen kişiler sizden hep daha önde olacaktır. Ama çok sayıda bilgi sahibi olmak size zengin bir görüş, farklı pencerelerden bakış yeterliliği kazandıracak.

Bu konuda iki tercih de kendi içinde haklıdır. Çok iyi ve zengin bir hukukçu tanıyorum, Yüzüklerin Efendisini duymamış, hiç yurt dışına çıkmamış, hiç doğa turuna, tarihsel geziye katılmamış, sosyal medya kullanmamış, en son Ajda Pekkan dinlemiş. Zengin ama inanılmaz fakir bir yaşamı var. Ama iyi bir gitarist, yüzücü, tekvandocu ve vücut geliştiricisi olan bir dostum ise muhasebe ofisinde gayet mütevazı ücretle çalışıyor. Fakir ama inanılmaz zengin bir yaşamı var.

Tüm Reklamları Kapat

Bu iki örnek de uçlarda elbette.

En mantıklısı, bu iki uç arasında doğru bir denge ve doz tutturmak galiba.

134 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close