Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
6

Türümüz; at, aslan vb. toplumca asil olarak görülen canlılardan evrimleşseydi bilimden uzak insanların evrimi kabullenmesi daha mı kolay olurdu?

427 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin
898K UP
Öğrenci-Okur

Sanmıyorum. İnsanın, evrimleşen beyninin yan ürünü olan egosu kibri, kendisini diğer canlılardan ayrı ve özel görmek istiyor. Şu anki toplumda asil olarak geçmesinde şu anki şartlarda evrimleşen kültürün etkisi var. Eğer evrimsel süreç farklı olsaydı bu kültür de farklı olacaktı.

Yani eğer evrimsel süreci değiştiriyorsanız diğer bakış açılarını da değiştirmek zorundasınız. Bana kalırsa o farklı kültür çerçevesinde yine ego ve kibir devreye girerek özellikle akraba olduğumuz bariz olan türleri yine "çekemeyecektik." Durumun şimdikinden pek farklı olacağını düşünmüyorum.

Tüm Reklamları Kapat

4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Çınar Civan
Bilim Araştırmacısıyım

Muhtemelen hayır. Çünkü buradaki temel sorun "maymun" ibaresi değil. Evrim karşıtları evrime karşı çıkmaya çalışırken "maymun" ibaresini çok kullanırlar çünkü bunu "sözde argümanları" için bir güç olarak görürler. Fakat sorun "maymun" değil, evrim karşıtları evrimsel süreçte hangi basamaktan, nasıl geldiğimize bakmıyorlar, sadece karşı çıkmak için bu oradan, buradan toplanan bilgileri "evrim karşıtlığı" için kullanıyorlar. Yani siz evrim karşıtı olan birisine "aslandan" geldik deseniz bile muhtemelen bir şey değişmeyecek. Çünkü bu bakış açısı ile düşünen kişiler için "maymun", "aslan" fark etmiyor. İnsanı tüm canlılardan üstün ve ayrı görme çabasındalar.

Dolayısıyla böyle çabalara gerek yok. Evrim bir doğa gerçeğidir ve bunu kabul etmek, etmemek bir şey değiştirmeyecektir. Böyle hatalı, eksik argümanlar ile evrime karşı gelmeye çalışanların bilimde şimdiye kadar çok kez incelenmiş ve sağlamlığı pek çok kez kanıtlanmış bir teoriye karşı argüman sunduklarını daha iyi bilmeleri gerekli.

Tüm Reklamları Kapat

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Alim Öner
Alim Öner
25K UP
Bu konuda fikrim var

Bence pek bir farka raslayamayacaktık çünkü "asil" diye gruplaştırdığımız hayvanların diğer "pis" veya "kaleş" hayvanlardan bir farkı yok. Bu "asillik" tamamen keyfi olduğu için aslandan gelmemiz ile maymundan gelmemiz arasında bir fark göremiyorum. Bilimden uzak insanların evrimi daha kolay kabul edebilmesini sağlamak için muhtemelen insanlığın melekler gibi şu anki insanlıktan üstün bir türden geldiğini söylememiz gerekirdi(ki zaten buna inanıyorlar). Konudan alakasız olarak ben şahsen atan gelmenin maymundan gelmeye nazaran daha fiyakalı göründüğünü düşünmüyor değilim. Böyle bakarsak konu sosyolojiden kopup birey bazında ele almamız gerekir ki bu anlamsızdır.

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ubik Ubik
Ubik Ubik
14K UP
bilime ilgili biriyim.

Muhtemelen. Çünkü ne yazık ki insanlar olarak kendimizi yüceltmeye yöneliğiz her zaman. Evrim Teorisi, bilimden uzak insanlara “biz şimdi maymun muyuz” algısı oluşturduğu için bu fikri reddediyorlar (tek sebebi değil ama sebeplerinden birisi). Ancak biz aslandan, attan, kurttan gelseydik de bir şey değişmeyecekti. Bazı cahil insanlar, bilimden uzak oldukları halde bu fikre sarılıp bunu ideolojik bir şeye dönüştürmeye çalışacaktı muhtemelen.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dünyada Yaşam Olduğu Ne Kadar Uzaktan Anlaşılıyor?
Dünyada Yaşam Olduğu Ne Kadar Uzaktan Anlaşılıyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Tırnaklarınız Ne İşe Yarıyor?
Tırnaklarınız Ne İşe Yarıyor?
Çocuk Kral: Tutankhamun'un Laneti Gerçek Olabilir mi?
Çocuk Kral: Tutankhamun'un Laneti Gerçek Olabilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close