Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Türklerin Orta Asya'dan geldiğini nasıl bilebiliyoruz?

1,088 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Düşen Elma
Araştırma sever

Merhaba, sana tavsiyem bu ve benzeri konuları bilimselliğe aykırı bulduğum soru sor alanından, hangi sıfatla cevap yazdığı belli olmayan insanlardan değil; alanında uzman bilim insanları ile güvenilir kaynaklardan araştırman ( vikipedi kesinlikle değil).

Türk toplumunun kökenlerini bulmak coğrafya, tarih ve kronoloji meselesidir. Tarihi kaynaklara (çin ve iran kaynakları gibi) Türk toplumunun diğer toplumlarla etkileşimleri zaman içinde yer etmiştir. Türklerin tarih sahnesine Türk adı ile çıkışı Orta Asya’da gerçekleşmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

Konuyu yerelde Türkiye Türkleri için inceliyecek olur isek Orta Asya’dan anadolu uzanan bu serüven çok daha iyi bilinmektedir. Türkiye Türkleri’nin Orta Asya’dan geldiğini bütün tarihi ve kronolojik kaynakları bir kenera bıraksak dahi toplumun konuştuğu dilin Türk dili oluşu, gelen kültür ve geleneklerin benzerlikleri kilim motifleri dahil hatta osmanlı zamanı sık kullanılan desenlerin şaman izleri taşıması, İslamiyet’e geçilmesinden sonra günümüzde bile şaman kültürünün yaşaması( örn. Ağaca çaput bağlamak gibi) , sözlü edebiyatta toplumsal hafızanın korunuşu (ergenekon destanı , türeyiş destanı vb.) gibi pek çok bağımız bulunmaktadır.

Genetik araştırmalarla ilgili düşüncelerim:

Tüm Reklamları Kapat

Genetik araştırmaların doğru yorumlanmadığı düşüncesindeyim bütün insanlığın ortak genleri taşıması vesilesiyle benzerliklerin olucağı tahmin edilebilir bir şey ancak Türkler Anadolu’ya geldi yerel halklarla karıştı düşüncesini doğru bulmuyorum.Zira Türklerden önce Anadolu’ya hakimiyet sağlamak için Bizans İmparatorluğu bu Anadolu halklarını kıyıma uğrattı ve pek çoğunu kendi kültürü içine kattı daha sonra Türkler bizansla karışması din ayrımı nedeniyle pek mümkün görünmüyor ayrıca anadoluya gelen Türk boylarının göçer ve içine kapanık olması bu durumu iyice zorlaştıyor. Ayrıca genetik bilimini düşünürsek Türk toplumun içine girecek genlerin bu toplumun nüfusu hesaba katıldığında birkaç kuşak sonra yok olucağını lise öğrencisi bile hesaplayabilir .

Peki ya genetik araştırmar , bu araştırmalarda daha doğru sonuca ulaşmak için sonuçlar değil yöntemler de açıklanmalı kaç kişiden örnek alındı bunlar kimler hayat hikayeleri nedir ayrıca araştırmaları ülkelere bölerek yapmak method olarak yanlış zira çizilen sınırlar siyasi ve yapaydır örneğin İsviçre’de rastgele ve yetersiz alınan örneklerle yapılıcak araştırmalar bize ne isviçreli almanlar hakkında ne de isviçreli fransızlar hakkında bize doğru bilgi sağlamaz. Konuyu kendin araştırman ve öğrenmen için kaynakça kısmına okuyabileceğin kitapları bırakıcağım üstteki yazılanlar yaptığım okumalar sonucu zaman içinde bende oluşan düşüncelerdir.

347 görüntülenme

Kaynaklar

  1. İlber ortaylı. (2021). Türklerin Tarihi: Orta Asya'nın Bozkırlarından Avrupa'nın Kapılarına.
  2. Tarih araştırmaları için harika bir kaynak. Tdv İslam Ansiklopedisi. (17 Ekim 2021). Alındığı Tarih: 17 Ekim 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Soğukta Kas Tutulur mu?
Soğukta Kas Tutulur mu?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Mars, Yaşama Dünya'dan Daha Uygun Olabilir mi?
Mars, Yaşama Dünya'dan Daha Uygun Olabilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close