Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Türkiye'deki üniversiteler gerçekten de bilimin öğretildiği birer eğitim kurumları mı?

Bir Bilim İnsanı olmak istiyorum. Zamanımı Matematiğin, Fiziğin, Kimyanın, Biyolojinin güzelliği ile geçirmek; öğrenmek istiyorum. Bilimsel konularda kitaplar okuyorum, araştırıyorum, öğrenmeye çalışıyorum. Ama ailemin tek derdi Üniversite... Ben ise defterden saatlerce bir şeyler ezberleyip ardından saatlerce soru çözmek istemiyorum...
406 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
270K UP
Düşünür

değiller malesef ☹

sadece istatistiksel olarak konuşacağım, dünyanın en iyi 500 üniversitesinde Hindistanın 9 tane üniversitesi var, Pakistan'ın ilk 400'de 3 tane üniverstesi var, sürekli bütün ülkelerce dışlanan adam akıllı bir sistemi bile olmayan İran'ın bile 2 universtesi var. Mısır'ın bile ilk 500'de üniversitesi var Türkiye'nin yok. "QS World University Rankings 2022" yazıp sen de araştırabilirsin.

bir kere üniversitelerde çok fazla bilgi kirliliği var. çok fazla gereksiz yada gerçekten uzak şeyler anlatılıyor. ayrıca bir çok konuda yetersiz oldukları için sürekli hocalar bile "universite dışında kendinizi geliştirin" derler. hocalar demişken bazen kim bunları hoca yapıyor diye sorasım geliyor. ben türkiyenin en iyi teknik üniverstesinin öğrencisiyim yav, benim yazılım dersinde hoca kendi bilmiyodu yazılımı. seçmeli ders olarak tarih almıştım tarih rezalet şekilde anlatılmıştı, olmayan saçma sapan olaylar falan. teknik resim dersini aldığım kişi de programı kullanmayı bilmiyordu yahu. daha anlatabileceğim çok şey var.

Tüm Reklamları Kapat

her yere üniversite yapılıp, bütün kontejyanları ağzına kadar doldurup bir de kalite beklemek çok mantıksız. mezun olanlar hiç dikkate alınmayacak rezalet denilebilecek doktora tezleriyle mezun ediyorlar. resmen olay şeye dönmüş, hoca geçiriyim gitsin, öğrenci dersi geçiyim yetere dönmüş durumda.

dahası universiteden sonra ne olacağı da muamma. yetenekli olanlar yurtdışına gidiyor, geriye kalan çok düşük maaşlara çok yoğun işlerde çalıştırılıyor. 4 yıl boyunca hiç bir şey öğrenemeden mezun olan çok kişi tanıdım. böyle devam ederse bu sistem daha da kalitesiz bir geleceğe zemin hazırlıyacak. mesela Katar ya da Alman şirketler yavaş yavaş Türk mühendisleri reddetmeye başlayabilir. bilim üretemediğimiz gibi daha da Avrupa ile hem ekonomik hem bilimsel olarak fark açılabilir. umarım gelecek bugunden daha parlak olur...

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close