Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Leo Asano
Leo Asano
1,611 UP
Üye
2

Türkiye şartlarında hayatımı nasıl daha yaşanır hale getirebilirim?

267 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mustafa Demiryürek
Konuya ilgiliyim

İşin psikolojik ve sağlık tarafı: Gereğinden fazla velveleci ve öldük bittikli bir toplumda yaşadığını unutma. Bu coğrafyanın genlerinde "çaresizlik" her zaman başat unsur oldu. Bugün buna daha yakın bir noktadayız ancak bu çaresizlik hissi yaratmamalı. Bu nedenle toplumsal alandan bir süre çekilmek, en azından refah yaşamı tahsis edene kadar önemli. Sosyal medyayı bırakmak çok fayda sağlıyor bu konuda. Benim uykum düzene girmişti resmen. İşin önce bu boyutunu halledip psikolojiyi toplamak lazım. Sağlık açısından intermittent fasting muazzam ölçüde yaşama enerjisi veriyor. o kadar sağlıklı bir hayatın oluyor ki yaşama sevinci eksik olmuyor. Bu kısmı hallettikten sonra gelelim teknik kısma.

Daha yaşanır hale getirmek için -yaşını bilmiyorum- haftanın 3 4 saatini kendine ait bir şeylere ayırmalısın. Düzenli olarak çalıştığın çabaladığın yetkin olduğun 2 konu mutlaka olmalı. Bunların ne olduğunu senin tercihine kalmış. Okuduğun bölüm, para kazanmak istediğin meslek vs. bilmediğim için o konuda spesifik yorum yapamıyorum. Ancak her ne ile uğraşıyorsan, para kazanmak istiyorsan onu İngilizcesi ile beraber öğrenmen bir adım öne atar sizi. Direkt o meslekte para kazanmaya başlarsınız hatta.

Bunun dışında yetkin olduğun konuların artması lazım. Metin yazarlığı konusunda kendini geliştirmeni tavsiye ederim. Para kanalı çok fazla bu işin.

Tüm Reklamları Kapat

Bir de şunu unutma; dünyada temelinde eylem olmayan her şey depresyonunuzu büyütecek. Yani Tedx konuşması gibi olmasın ama sürekli bir eylem içinde olmalısınız. Bir şeylere emek veriyor olmalısınız. Tüketim kültürüne karşın fikir, düşünce, iyilik vs. üretmelisiniz. Motivasyonun emekten sonra üretildiğini de son olarak unutmayın. Heves gelsin de sonra yardırayım demeyin, o hevesin hareketten sonra üretileceğini unutmayın.

Not: Arada bir yapacağınız Dopamin Orucu da güzeldir, denemenizi tavsiye ederim.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close