Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Türk ve Osmanlı tarihini baştan sona öğrenmek istiyorum bunun için YouTube'dan önereceğiniz bir kanal veya video serisi var mı?

Okulda öğrenmek de vardı ama pek ilgimi çekmiyordu şimdi dinleyecek olursam çok geç olur.aşırı detaylı ve sıkıcı olmasa güzel olur
452 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Alparslan Güler
Evrim Ağacı Takipçi / Türk Milliyetçisi

Merhaba, bahsettiğiniz konu oldukça geniş bir alanı kapsadığı için tek bir seri veya kanalda bulunması mümkün değildir. Ayrıca, Türk ve Osmanlı tarihi, manipülasyona açık bir alandır ve Türkiye'de özellikle Osmanlı tarihinde doğrudan kaynaklara dayalı bilgilerin yerine romantik ve gerçeklikle uyuşmayan bilgilerin bulunma olasılığı yüksektir. Bu nedenle, doğrudan kaynaklardan okuma yapmanızı ve okuduğunuz kaynakların hangi dönemde yazıldığına ve hangi dönemi ele aldığına dikkat etmenizi öneririm.

Başlangıç olarak, Orta Asya Türk Tarihi konusunda Ahmet Taşağıl'ı takip etmenizi öneririm. Hem YouTube kanalı bulunmakta hem de kitap yazmaktadır, alanında yetkili ve bilgili bir kişidir. Osmanlı ve Anadolu Türkleri Tarihi için Türkiye Tarihi serisini inceleyebilirsiniz. Ayrıca, Halil İnalcık'ın "Devleti Aliye" serisini okuyabilirsiniz. Yılmaz Öztuna, İsmail Hakkı Uzunçarşılı, batı kaynakları için Joseph von Hammer ve Johann Wilhelm Zinkeisen'in kitaplarına göz atmanızı öneririm.

YouTube kanalları genellikle çok taraflı bilgiler içerdiği için net bir öneride bulunmak zor. Ancak, belirli konularda kaynak istediğinizde profilimde sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilirsiniz. Verdiğim bilgiler genel bir bakış sunmaktadır, daha spesifik konularda detaylı bilgi almak istiyorsanız lütfen iletişime geçmekten çekinmeyin.

Tüm Reklamları Kapat

Saygılarla.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Arda Tavlar
Arda Tavlar
3,642 UP
üniversite öğrencisiyim.

kraut isimli youtube kanalının 3 videodan oluşan bir türk(iye) tarihi serisi var. oldukça üstünkörü olsa da ilgi çekebileceğini düşünüyorum. iyi seyirler dilerim. https://www.youtube.com/watch?v=XgjiJHV8P0w

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close