Sorulara Dön
0
Mühendislik & Teknoloji

Tüp basıncının kayanak işleminde kulanılabilir basınca düşürülmesinde ne kulanılır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Soruda belirttiğiniz gibi kaynak tüpü basıncı, kaynakta kullanılan başınçtan daha yüksektir ve kullanılabilir basınca düşürülmesi gerekmektedir. Bunun için kaynak basıncı regülatörü (şartlandırıcı) kullanılmaktadır.

Regülatör / Şartlandırıcı diagramı
Regülatör / Şartlandırıcı diagramı
Jordan valve

Çalışma prensibi; tüpten gelen basınç (resmin sol tarfındaki ok) bir subab (valve plug) ile tutulur, bu subab tüpten gelen basınç ile kapalı durumdadır (bisiklet tekeri subabı ile benzer mantıkda).

Subabı açık duruma getirmek için subabın üzerine baskı uygulayan bir yay (spring) takılır, bu yayın kuvveti de vananın kelebeği (set screw) ile artırılıp azaltılabilir. Yayın diğer tarafında ise yine subabı kapatmaya yönelik kuvvet uygulayan bir diyafram bulunur, diyaframın kuvvet kaynağı da çıkış gazının (resmin sağ tarfındaki ok) basıncıdır.

Subabın yüzey alanı nispeten çok düşük, diyaframın yüzey alanı nispeten çok büyük seçilir, bir basınçtan elde edilecek kuvvet uygulandığı yüzey alanı ile orantılır. Örneğin araç liftleri bu prensibi kullanarak çalışırlar.

Basınç, kuvvet ve etki alanı ilişkisi
Basınç, kuvvet ve etki alanı ilişkisi
Hyper Pyhysics

Böylece düşük basınç uygulanan geniş alanlı diyaframın oluşturduğu kapanma yönlü kuvvet, yüksek basınç uygulanan düşük alanlı subabın oluşturturduğu kapanma yönlü kuvvetle birleşerek, yayın oluşturduğu açılma yönlü kuvveti yenebilir ve subab kapanır, çıkış basıncı düştüğünde (diyafram kaynaklı kuvvet düşeceğinden) kapanma yönlü kuvvet azalarak subab açılır, ve gaz akışı sağlanır, çıkış basıncı tekrar yükselir, bu da diyaframın oluşturduğu kuvvetin tekrar artmasına ve kapanmaya yol açar, bu döngü sayesinde çıkış gaz basıncı regüle edilmiş yani belli bir basınca düzenlenmiş olur.

Bu konuda bir akademik makale bulmak zor, bilimsel bir konu olmaktan ziyade teknik bir konu. Ancak yine de mümkün mertebe eğitim kurumlarının sitelerini kaynak olarak kullanmaya çalıştırm.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Tulsa Welding School. What Is A Welding Pressure Regulator?. (11 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 11 Ocak 2021. Alındığı Yer: tws.wdu | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın