Puan Ver
0
Puan Ver

Trende çizgisel momentum sorusu?

Selamlar, sabit hızda ve 80 km/saat hızda giden bir trenin üstünde, 60 kilo çeken biri zıplasa, kişi ne kadar yer değiştirir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Tren sabit hızlı gidiyorsa yani ivmeli hareket etmiyorsa, Newton'un I. Yasası'na göre üzerine etki eden net kuvvet sıfır olmalıdır.

Dolayısıyla cisim yatayda ivmeli hareket yapmaz ve düzgün doğrusal hareket yapar. Dolayısıyla trenin hızı neyse, zıplayan kişinin yataydaki hızı da o olur. O halde

olacaktır. Kişinin yataydaki hızı olur.

Kişinin yataydaki yerdeğiştirmesi ise düzgün doğrusal hareket denlemi ile bulunabiliir:

Ama bunu bulabilmek için zıplayan kişinin zıpladığı an ile tekrar yere değdiği an arasındaki geçen süreyi bilmek lazım. Verilenlere göre bunu kesin olarak bilemeyiz. Ama yaklaşık olarak bu süre alınırsa zıplayan kişi

yatayda yerdeğiştirir (tabi bu, trenin dışından bakan sabit gözlemciye göre). Ama trendeki gözlemciye göre ise zıplayan kişi yine zıplamaya başladığı yere yani aynı yere düşer.Çünkü tren de aynı sürede aynı hızla yerdeğiştirdiği için. (Gözlemci faktörü önemli.)

Zıplayan kişi yatayda düzgün doğrusal hareket, düşeyde ise ivmeli hareket yapar. Bu iki hareketin bileşimi olan hareket "eğik atış" denklemleri ile ifade edilir.

Teşekkür (1)
2

Kaynaklar

  1. Vikipedi düzgün doğrusal hareket
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çoğu zaman ekonomistlerin insanlardan beklediği gibi davranmayız; çünkü onların sandığından çok daha az bencil ve çok daha az rasyoneliz.”
Frans de Waal
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder