Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Toplumun gelişiminde sanat mı daha önemlidir bilim mi?

321 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
yasin emre öztaş
tarih bölümü öğrencisiyim ve felsefeye tutkunum

bu tanımlarımız ile ilgilidir ve bu araçları nasıl kullandığımızla eğer sanatı sadece elitlik için prestij aracı olarak kullanırsak sanatı ve sanatın getirdiği entelektüel birikimi topluma anlatamazsak hiçbir işe yaramaz

bunun aynısı bilim içinde geçerlidir eğer bilimi ve bu bilimin medeniyetimizde yaratacağı çağdaşlığı insanlara ifade edemezsek bilim sadece insanların deney tüpleriyle oyun oynamasından öteye geçemez

Tüm Reklamları Kapat

bence sorunun cevabı şudur bilim ve sanat toplumların gelişmesi ve ilerlemesi gereken çok önemli araçlardır bilim medeniyeti ilerletirken sanat bilimin ve toplumların tezahürdür fakat her şey gibi bunların etkilerinden önce nasıl kullandığına ve anlatıldığına kafa yormak gerek[1]

Kaynaklar

  1. M. Twain. (2022). İnsan Nedir?. ISBN: 9789750757310. Yayınevi: Can Yayınları.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Yasin Çağrı Öztürk
Bilim Araştırmacılığı yapıyorum.

[2]Toplumun gelişiminde sanat ve bilim her ikisi de önemlidir ve birbirleriyle etkileşim içindedirler. Sanat ve bilim, insanların dünyayı anlamalarına ve keşfetmelerine yardımcı olurlar, dünya görüşlerini genişletirler ve toplumsal gelişimde önemli bir rol oynarlar.

Sanat, insanların yaratıcılık ve ifade gücünü kullanmalarına olanak sağlar. Sanat, insanların dünya görüşlerini, kültürel değerlerini ve inançlarını ifade etmelerine, paylaşmalarına ve iletmelerine yardımcı olur. Sanat, insanların zihinsel, duygusal ve estetik deneyimlerini geliştirmelerine ve toplumsal farkındalığı artırmalarına yardımcı olur. Sanat, insanların kendilerini ifade etmelerine ve hayal güçlerini kullanmalarına olanak sağlayarak, yaratıcılığı ve yenilikçiliği teşvik eder. Ayrıca, sanat, turizm, eğlence, reklam ve diğer endüstrilerin de bir parçasıdır ve ekonomik büyümeye katkı sağlar.

Tüm Reklamları Kapat

Bilim ise, insanların doğayı, evreni ve teknolojiyi anlamalarına ve geliştirmelerine yardımcı olur. Bilim, insanların araştırma yapmalarına, yeni keşifler yapmalarına, yeni teknolojiler geliştirmelerine ve tıbbi tedavileri keşfetmelerine olanak sağlar. Bilim, insanların dünyayı daha iyi anlamalarına ve çevreyi korumalarına yardımcı olur. Bilim, toplumsal farkındalık ve bilgi birikimi artırmaya, toplumsal ilerlemeye katkı sağlamaya yardımcı olur.

Bu nedenle, sanat ve bilim, toplumsal gelişimde birbirleriyle etkileşim halindedir ve birbirlerinin tamamlayıcısıdır. Sanat ve bilim, insanların farklı yönlerini keşfetmelerine ve toplumun bütünsel gelişimine katkı sağlarlar. Dolayısıyla, sanat ve bilim arasında bir tercih yapmak yerine, her ikisinin de toplumsal gelişimdeki önemli rollerine değer vermek daha faydalı olacaktır.

(Eğer daha detaylı araştırma yapmak istersen verdiğim kaynaktan ve ya benim araştırdığım makaleyi inceleyebilirsin.)[1]

Kaynaklar

  1. T. KAVURAN. (2003). Sanat Ve Bilim’de Gerçek Kavramı. Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, sf: 225-237. | Arşiv Bağlantısı
  2. Jürgen Habermas. (1986). The Social Role Of The Man Of Knowledge. ISBN: 978-0887386428. Yayınevi: Routledge. sf: 236.
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close