Puan Ver
0
Puan Ver

Tokalaştığımızda aslında dokunmuyor olduğumuz halde dokunduğumuzu hissediyor olmamız, her iki elin birbirine uyguladığı kütle çekimle mi alakalıdır?

Uzay-zaman bükülmesi burada da geçerli midir? Eğer geçerli ise, başka kuvvetler, etkenler de sayılabilir mi temas etme olayında? İlaveten şunu da dahil etmek isterim soruma; hiçbir şeye aslında dokunmuyor olmamız, sadece aynı yükte olan elektronların birbirini itmesi sebebiyle midir?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Kütle çekimle değil, elektrostatik kuvvetlerle ilgili. Çünkü kütle çekim çok zayıftır ve hissetmezsiniz. Oysa elektrostatik kuvvetler 1040 kat daha güçlüdür. Burada atomların dış yörüngelerindeki elektronların birbirini itmesi söz konusu.

Favorilerime Ekle
1

İki elin birbirine uyguladığı kütle çekimi, Dünya'nın bize uyguladığı kütle çekimine oranla basitçe sıfırdır. Zaten kütle çekimini hissedebilseydik, Dünya'nın çekimini her an hissetmeyi de bekleyebilirdik. Hissettiğimiz şey iki elin birbirine uyguladığı kütle çekimi değil, elektronların itim gücüdür. Hiçbir şeye dokunmuyor olmamızın tek sebebi de budur, eş yüklü parçacıkların birbirini itmesi.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. VSauce Dokunma ile ilgili açıklayıcı bir video.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Güneşte yanmayan, gölgenin kıymetini bilmez.”
Türk Atasözü
Geri Bildirim Gönder