Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Titanyum dioksit vücuda zararları nelerdir?

Bir çok üründe var. Vitaminler, bakım ürünleri... Ürünleri kullanmaya çekiniyorum.
1,409 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tuna Toprak
Tuna Toprak
39K UP
Eczacılık bilgim var

UCLA (University of California), Kaliforniya Üniversitesi bunla ilgili bir araştırma yapmıştır. Üniversitenin Patoloji, Radyasyon Onkolojisi ve Çevre Sağlık Bilimleri Profesörü Robert Schiestl ve ekibinin yaptığı araştırmada, Titanyum Dioksit (TiO2) nanoparçacıklarının DNA yapısındaki hem tek hem de çift iplik sarmallarında kırılmalara neden olduğu, genel olarak da bunun kromozomlara hasar verdiğini ve enflamasyona neden olduğunu bulmuştur.

Kromozom hasarı demek, kanser riski demektir. Bunun farkında olan araştırma ekibi, denek fareler üzerinde teste başlamıştır. Farelerin içecekleri sulara, Titanyum Dioksit (TiO2) nanoparçacıkları eklenmiştir. Bu suyla beslenen fareler, daha 5 gün olmadan genetik bozulmalara uğramıştır. Uzmanlar farelerde 5 günde oluşan bu genetik bozukluğu, aynı şartlara maruz bırakılan insanlarda 1 yıl 7 ay sonra gözlemleneceğini açıklamışlardır.Cancer Research dergisinde bu araştırma yayımlanmıştır ve sonuçlar ürkütücüdür.

Birleşmiş Milletler´in Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu (IARC) da bu maddenin insanlar için muhtemel bir kanserojen olduğunu öne sürmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Peki TİO2 nanoparçaları vücuttan atılabilir mi?

Normal Titanyum dioksit (TiO2) minerali vücuttan atılabilir ama titanyum dioksit (TiO2) nanoparçacıkları atılamaz.

Titanyum dioksit (TiO2) nanoparçacıkları bir defa olsa bile, tüketilen gıdaların içinde alındığında, bir kene gibi organlarda birikmeye başlar. Nanoparçacık olduğu için, hücre zarlarından geçip, seyahat bile yapabilir. Bu geçişlerde hücrenin işlevlerini bile aksatabilir.

Gıda uzmanları titanyum dioksit (TiO2) minerali zararlı değil diyorlar. Bu konuda uzmanlar zaten hem fikir. Onların anlamadığı ya da anlamak istemediği, moleküler madde değişikliğine uğramış titanyum dioksit (TiO2) nanoparçacıklarının bilimsel olarak verdiği zararlardır.

Profesör Robert Schiestl, titanyum dioksit (TiO2) nanoparçacıkları, vücutta gezdiklerinde aynı serbest radikallerin meydana getirdiği oksidadif stresin hücre ölümüne ve ilerlemesi ile kansere neden olduğunu, genetik olarak insan DNA’sına zarar verdiğini söylemektedir.

219 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Haliç Çevre Laboratuvarı. Titanyum Dioksit. (14 Aralık 2018). Alındığı Tarih: 24 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Haliç Çevre Laboratuvarı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close