Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Tip 1 uygarlığa geçebilecek gücümüz varken neden tip 1 uygarlığa geçmiyoruz?

364 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge
306K UP
Sinema yazarı

Tip 1 uygarlığa geçebilecek gücümüz olduğu iddiası pek de ikna edici değil. Böyle bir uygarlık olabilmek için gezegenimizin tüm enerji kaynaklarına hâkim olmamız gerekiyor. Elbette petrol, kömür, su, rüzgar vs. bunları kullanıyoruz ama bunları hem verimsiz kullanıyoruz hem de teknolojik olarak hayli ilkel ve bu nedenle de gezegenimize zarar verir biçimde kullanıyoruz. Ve zaten kullanmak başka, hâkim olmak başka. Hâkim olmak denince akla koşulsuz kontrol ve istendiği yönde biçimlendirebilme geliyor ve o yeterlilikte de değiliz.

Bunun da en temel sebebi Dünyanın tek bir lideri, tek bir yönetim birimi, ortak bir amacı, ortak bir bilimsel ya da teknolojik hedefi yok. Olsa da bu yönde ilerleyeceği şüpheli. Bilim, teknoloji, ilerleme, güçlenme ortak bir amaç değil. Bunları zerre kadar önemsemeyen milyarlarca insan ve sayısız öğreti var. Bunları zararlı görenler var. İnsanlık öncelikle herkesi bu amaç altında toplamalı ve bu yönde ikna edebilmeli. Ve mevcut durumda bunun yakınında bile değiliz. O nedenle daha ileri tip bir uygarlık olmak için henüz çok erken hatta kendimizi yok etmeden ve gezegenimizi yaşanmaz kılmadan o noktaya ulaşabileceğimiz bile şüpheli.

Tüm Reklamları Kapat

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Koralp Erin
Koralp Erin
122K UP
Astrofizik meraklısı...

Tip I medeniyetin, 4 x 1016 ile 4 x 1017 Watt arasında enerji tüketimi gerçekleştireceğini düşünüyoruz. Şu anda dünyamız 4 x 1012 Watt enerji tüketmektedir.

Diğer bir yandan, hadi Tip I medeniyete geçelim diyerek çağ atlayamıyoruz. Medeniyetlerdeki teknolojik ilerlemeler keskin değildir, kağıt üzerinde kesin bir tarih gözükse de, yavaş yavaş gerçekleşir. Tip I medeniyete geçişimizi zaten fark etmeyeceğiz, Tip I medeniyetin son anları ile Tip II medeniyetin ilk anları arasında ise bir insan hayatı kadar bir zaman geçecektir.

Tüm Reklamları Kapat

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Yunus BİLECE
Yunus BİLECE
11K UP
Öğrenci

Şuan da tükettiğin enerjinin 10.000 kat daha fazlasını tüketmen demek tip 1 bir medeniyet olman demek. Bu enerjinin parası zaten ayrı bir şey bu enerjiyi tüketecek cihazların parası apayrı bir şey. Tip 1 bir medeniyet olacak kaynağımız ve enerjimiz pek yok. Anca füzyon enerjisini bulursak ki o zaman bile zor. Ama Tip 1 medeniyet olursak herkes bunu fark eder o konuda netim. Füzyonu bulsak ve enerjiyi 5 kat ucuzlatsak herkesin yıllık kazancı en az 2 katına çıkar hiçbir aklı başında ülke bir daha bütçe açığı vermez filen filen. Her şey enerji her şey para diyebiliriz.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Bu Videoyu Nasıl İzleyebiliyorsunuz? | İnternet Nasıl Çalışıyor?
Bu Videoyu Nasıl İzleyebiliyorsunuz? | İnternet Nasıl Çalışıyor?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
C Vitamini Uçar mı?
C Vitamini Uçar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close