Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
27

Tesla'nın iddia ettiği gibi 3, 6, 9 sayılarında ya da başka sayılarda evrenin sırları ya da gizemleri var mı?

29,557 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap

Bu konuda birçok şey atılıp tutuldu ama Tesla'nın bu sözü söylediği bile kesin değil.[1] Eğer söylediyse, tahminimice hayatının ikinci yarısının ilerleyen kısımlarında söylemiş olsa gerek, çünkü bu tür sözler, bir çeşit sahtebilim türü olan nümerolojiden köken alıyor; yani belli sayıların özel anlamları olduğuna yönelik hatalı inançlardan...

Tesla, sıradan bir insan değildi; çok ciddi psikiyatrik sorunları vardı ve bu sorunlar yaşamının ilerleyen kısımlarında hayatının önemli bir parçası haline geldi. Mars'taki uzaylılarla iletişim kurabildiğini, güvercinlerin kendisiyle konuştuğunu, ışık hızından hızlı iletişim kurabileceğini söyleyen birinin pek de normal biri olmadığını görmek gerekiyor. Bu tür inançlar besleyen kişiler, genelde diğer türden sahtebilimlere ve komplo teorilerine de kaymaya meyilli oluyor. Sorudaki sözü sarfettiğini varsayarsak, muhtemelen Tesla da bir çeşit nümerolojiye inanıyordu ve 3-6-9 sayılarının "özel" bir anlama geldiğine inanıyordu.

Tabii ki böyle bir durum yok; eğer belli sayıların "özel" olduğuna inanırsanız, o sayıları Evren'in her yerinde görmeye başlarsınız. Bu, o sayıların nesnel olarak özel olduğu anlamına gelmez; siz sadece algıda seçicilik / cımbızlama yapıyorsunuz: Yani o sayıyı gördüğünüz yerlere odaklanıyorsunuz, görmediğiniz yerleri ve diğer sayıların geçtiği yerleri görmezden geliyorsunuz. Bu çok yaygın bir problem ne yazık ki...

Tüm Reklamları Kapat

Hemen sormak lazım: 3, 6, 9 çok önemli de, 0, 1, 2 veya 5 değil mi? Bahse varım; 0, 1 ve 2 sayısının her birinin bilim için hem ortalama hem de genel önemi, 3, 6 ve 9'un toplamından daha fazladır; artık bu önemi nasıl nicelleştireceksek... :)

3,127 görüntülenme

Kaynaklar

 1. K. Fraga. Nikola Tesla’s 3 6 9 Obsession And The Theories It Spawned. (16 Ağustos 2021). Alındığı Yer: All That's Interesting | Arşiv Bağlantısı
39
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Gökalp Yoleri
Gökalp Yoleri
4,448 UP
düşünüyorum
Orijinal Soru: 3,6,9 bu sayıların önemi nedir?

3 3 tane 1 eder 6 6 tane 1 9 9 tane 1 eder

başka bir önemi yoktur

zaten sayı rakam denilen şeyde sanaldır

Tüm Reklamları Kapat

ben gerçeğe önem veririm sanal işime gelmez

19 unda önemi yoktur

her ne kadar eyedipadanadapideye 19 harfli olsada.

1,150 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Admin. Eyedipadanadapideye. (10 Mart 2013). Alındığı Tarih: 26 Mart 2023. Alındığı Yer: 19.org Türkçe | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close