Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Tesadüf denen birşey varmı varsa nedir?

Bir gerçek örnek verebilirmisiniz?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Tesadüf kavramini neden kullanıyoruz? Hangi anlama karşılık geliyor.

Bir sebep sonuç zincirinde sebepler o kadar komplekstir ki, kavrayamayiz. Çıkan sonucun rastgele olduğunu ifade ederiz. En bilindik ornek hava durumu tahminleridir. 5 günün uzerinde hava tahminlerinin dogruluk olasiligi aniden bilinemez seviyeye dusmektedir neredeyse. Çünkü sonucu etkileyen faktörler öngörü yapmaya izin vermeyecek kadar cok ve değişken yapıdadır.

Kaos teorisi, tesadüfü, bizim tamamini göremediğimiz bir bütünün, ondan kopuk sandığımız ufak bir bölümünü tanimlama biçimimiz seklinde açıklamakta. Yani aslinda her olayi yeterli sartlarda ve yeterli gozlem teknikleri ile analiz edebilseydik, sonuca etkiyen bütünü gorur, oluşum nedenini anlayabilirdik.

Tesadüf de bizim UMWELTimizin kavramaktan aciz kaldığı bir olayı, o olayin meydana gelmesine neden olan ve göremediğimiz olaylar bütününden kopuk zannetmemiz aslında.

Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya üzerindeki en acınası insan, görme kabiliyeti olup da ileri görüşlü olamayandır.”
Helen Adams Keller
Geri Bildirim Gönder