Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hyper Flow
Hyper Flow
1,814 UP
Üye
1

Tesadüf Çoklu Evrenler teorisiyle bağdaştırılabilir mi?

Tesadüf olmasaydı belki insan bedenine sahip olmayacaktık ya da doğmayacaktık ve ya geçmişte araba çarpıp engelli kalacaktık veyahut ölecektik. Bunun gibi sorularla bu iki düşünce bağdaştırılabilir mi?
281 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Zeynep Bora
Zeynep Bora
27K UP
Öğrenci

Tesadüf dediğimiz şey bu evrende (şans eseri) gerçekleşip diğer ihtimaller sonsuz sayıda paralel evrenlerde gerçekleşir. Bunun için Schörinder’in kara kedisini örnek verebiliriz. Schörinder deneyinde bir kediyi kapalı bir kutuya koyuyor.Kutunun içinde radyoaktif bir madde ve zehirli bir gazla dolu kutu vardır. Bu radyoaktif maddeden çıkan ışınlar eğer zehirli gaz dolu kutunun kapağına değerse bu kapak açılır, zehirli gaz salınır ve kedi ölür. Fakat radyoaktif maddeden çıkan ışınların kutunun kapağına değmeme ihtimali de var. (Bu arada bu deney sadece bir düşünce deneyidir yani gerçekten böyle bir deney yapılmıyor.) Bu kedi kuantum alemine göre hem ölü, hem diridir. Yani sen bakana kadar hem ölü, hem diridir. Sen kutuyu açıp baktığımda kedinin sadece bir halini görürsün. Kedi ya ölüdür , yada diridir ve sen sadece bir evreni görebildiğin için senin için bir “tesadüftür”.

Kısaca tesadüf aslında kuantum aleminde yoktur. Çünkü tüm olasılıklar gerçekleşiyor aslında. Sebin sadece birini görebilirsin. Yanlışım varsa özür dilerim❤️

Tüm Reklamları Kapat

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Nisa :)
Nisa :)
2,433 UP
lise son sınıf öğrencisiyim

Paralel evrenler teorisi özünde tamamen teorik ve deneye dayalı olmayan bir düşünceden ibarettir. Yani daha ortada bir paralel evren/evrenler var mı bilmezken açıklayamadığımız olguları yine açıklayamadığımız başka olgulara bağlayıp çözüm aramak ne kadar doğru bilmiyorum. Ek olarak hatırladığım kadarıyla paralel evrenler teorisine göre paralel evrenler birbirleriyle iletişime geçemez ve birbirlerini etkileyemez. Bu durumda gündelik olaylar etkisinde paralel evrenler üzerine kafa yormamak gerekiyor sanırım.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close