Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Samed Kara
Üye
0

Teorinin bilimdeki yeri nedir?

İnsanlar teori dendiğinde güvenilir olmadığını söylüyorlar veya teorinin içinde yalnışlanabilir şeylerin olması teorinin güvenilirliğini sorgulatıyor yani kısaca teori nedir ve sizin yaptığınız teori tanımının doğru olduğunu nereden bilebilirim
130 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Teori gibi akademik tanımları akademik kuruluşlar yapar. Örneğin "Bilim ve Yaratılışçılık: Ulusal Bilimler Akademisi Gözünden Bir Bakış" kitabında teori şöyle tanımlanmıştır:[1]

Teori: Bilimde; gerçekleri, yasaları, çıkarımları ve test edilmiş hipotezleri içerebilen doğal dünyanın bazı yönlerinin "iyi kanıtlanmış" bir açıklamasıdır.

Evrimin bir "gerçek/yasa olarak değil teori" olarak öğretilmesi gerektiği iddiası, bu kelimelerin yaygın kullanımıyla bilimsel kullanımı birbirine karıştırmaktadır. Bilimde teoriler, kanıt birikimiyle gerçeğe/yasaya dönüşmez. Aksine, teoriler bilimin son noktalarıdır. Çok yoğun gözlem, deney ve yaratıcı düşünce ile geliştirilerek anlaşılırlar. Çok sayıda bilimsel gerçek, yasa, test edilmiş hipotez ve mantıksal çıkarımlar içerirler. Bu anlamda Evrim Teorisi, sahip olduğumuz en güçlü ve en faydalı bilimsel teorilerden biridir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. N. A. O. Sciences. Science And Creationism: A View From The National Academy Of Sciences, Second Edition. (22 Nisan 1999). Alındığı Yer: The National Academies Press doi: 10.17226/6024. | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Recep Taha Ayvaz
Recep Taha Ayvaz
1,455 UP
Fiziğe meraklı

Merhaba. Bildiğim kadarıyla teoriler,hipotezlerin sağlamlastirilmasiyla birlikte doğa olaylarını anlamamızı yarayan bir terimdir. İnsanların söylediği gibi güvenilmez kesinlikle değildir. Evet yanlislanabilir ama zaten bilimin tamamı yanlislanabilirlige dayalıdır. Bu yüzden teoriler gelistirilebilir veya cokertilebilir. Ben evrim ağacının kitabıni okudum, tam anlamıyla anlayamamis olabilirim kusura bakmayın lütfen. Kendimce tanimim budur. Doğruluğu kesin değildir tanimimin.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close