Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mehmet Gülümser
Üye
0

Teorinin anlamı deney veya gözlem ile doğrulanmış olgu ise yaratılış teorisi veya komplo teorisi gibi kullanımlar neden var?

Teori, deney ve gözlemlerle kesin olarak doğrulanmış olgudur. Evrim teorisi, büyük patlama teorisi evet. Ama Bilim insanları dahil herkes her şeye teori derler yaratılış teorisi komplo teorisi gibi deneye gözleme uzak çoğu şeye teori derler. Ve inanın kafası karışıyor. Bunun sebebi nedir? Nasıl ayırt etmeliyiz?
3,616 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

"Yaratılış teorisi" teori değildir. Sadece savunucuları tarafından öyle anılır, bilimsel göstermek için. "Komplo teorisi" de teori değildir. Halk arasındaki hatalı "teori" kullanımından dolayı kalıplaşmış bir ifadedir. Aslında "Komplo hipotezi" denmeliydi. Ama halk arasında "hipotez" olarak bilinmesi gereken kavram "teori" olarak bilinince "komplo teorisi" ifadesi yaygınlaştı ve kalıplaştı.

Modern bilimde, "teori" terimi, bilimsel yöntemle tutarlı bir şekilde yapılmış ve modern bilimin gerektirdiği kriterleri karşılayan, iyi doğrulanmış bir doğa açıklaması türü olan bilimsel teorileri ifade eder.

"Yaratılış teorisi" ya da "komplo teorisi" kullanımının bununla hiçbir ilgisi yoktur. "Hipotez" olarak kullanılması gereken terimin halk arasında yanış bir şekilde "teori" olarak kullanılmasından doğan bir hatadır.

Tüm Reklamları Kapat

474 görüntülenme
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ömer Talha Karaoğlu
Hiçkimse

Aynı şeyi ben de sorguluyorum ve buna aşırı derecede sinir oluyorum dostum.Bilimde bir teorinin çeşitli deney ve gözlemlerle edinilmis kanıtları bulunur ve bunlarla birlikte açıklama yapar.Ama nedense insanlar normal bir düşünceye bile teori diyolar ama dedikleri şeyin teori olduğunun kanıtını bile veremiyorlar.Yani sorsan teorinin anlamının senin kullandığın şekilde olduğunu göster diye,gösteremezler.Komplo teorileri asla bir teori değildir insanların anüslerine göre anlam vermesinden kaynaklı birşey bu.Nedenini hala çözemedim maalesef..

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Muhammed Musab Akdağ
Üye Okur

Merhaba,

öncelikle şunu söylemeliyim ki bilim İnsanları yaratılışa teori demezler en azından dedikleri bir makale yada videoya denk gelmedim ve zaten böyle bir ifadeyi kullanmaları için deney ve gözlem yapılmalı ama yaratılış denilen fikirde bunu yapamıyoruz.

Şimdi gelelim komplo teorisine: Birine, bir kuruluşa vb. komplo hazırlandığı konusunda varsayımsal düşüncelere komplo teorisi denir.

Tüm Reklamları Kapat

Komplo teorisine bir örnek: Amerikan doları banknotu üzerinde yer alan her şeyi gören göz sembolü, bazılarınca ABD kurucularının ve İlluminati'nin dahil olduğu bir komplonun varlığının kanıtı olarak görülmüştür.

Yani komplo teorisi ve yaratılış bildiğimiz teoriyle uzaktan yakından ilgili değildir ve gerçek bilim adamlarının hepsi yaratılış ile komplo teorisini teori diyerek tanıtmaz zira yaratılış,komplo teorisi ve teori aynı şey değildir

377 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close