Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bora Bolova
Bora Bolova
2,795 UP
Üye
3

Teoride ışık hızını geçersek, geçmişi nasıl görürüz?

Işık hızı bağıl bir hız değil. Dunyadan cikan bir fotonu yakalamak icin arkasından ışık hızından hızlı da hareket etsek, foton bize göre hep ışık hızında uzaklaşacak. Bu imkansız degil mi?
534 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Cevap
Yıldıray Dilmaç
Araştırmaya ve öğrenmeye meraklıyım

Evet, doğru, ışık hızı bağıl bir hızdır, yani bir gözlemciye göre hareket eden bir nesnenin hızı gözlemcinin hareketine göre değişebilir. Ancak, ışık hızı evrensel olarak sabit bir hızdır ve bu hız, hiçbir gözlemci tarafından aşılamaz. Bu, özel görelilik teorisinde açıklanmaktadır.

Bu nedenle, bir fotonu yakalamak için arkasından ışık hızından daha hızlı hareket etmek imkansızdır. Bir gözlemci, fotonun hızı herhangi bir yöne doğru hareket ederken daima ışık hızında olacağını gözlemleyecektir. Bu nedenle, fotonun yakalanması veya geri getirilmesi mümkün değildir.

Tüm Reklamları Kapat

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Yasin KAYALAR
Yasin KAYALAR
159K UP
Bilim ve felsefe okuru

Işık hızı sabittir ve ışık bu hıza anında erişir. Ayrıca bu hız evrendeki limit hız sınırıdır. Bu nedenle ışık hızı maksimum hız olduğundan bir araç hızla giderken tuttuğunuz fenerin ışığına aracın hızı eklenemez. Çünkü eklenebileceği bir durum yoktur evrendeki hız limitine ulaşılmıştır. Işık hızının bağıl hız olmamasının nedeni budur. Görelilik teorisine göre zaman dördüncü boyuttur bunun anlamı ışık hızına erişen bir şey için uzay zaman yer degistirir ve zaman uzaya dönüşür. Yani o şey için zaman boyutunda normalde ışık hızında olan hareketi sabitleşir. (Görelilik teorisine göre herşey zamanda ışık hızında hareket etmektedir. ) Bu nedenle bu şey diğer herşeyi zaman boyutundan ışık hızında hareket ederken görmeye başlar. Ayrıca geçmiş görelilik teorisine göre zaman boyutunda kaybolmaz. Yani geçmişi zaman boyutunda donuk bir nehir gibi görmek mümkündür. Bütün bunlar görelilik teorisinin zamanı dördüncü boyut olarak tanımlamasının sonucudur. Gerçekten zaman boyutu var mı bunu kesin olarak söyleyemeyiz. Ancak görelilik teorisinin gücünü düşününce bu çok olasıdır ve muhtemelen doğrudur.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Nusret Bayram Gülbahar
Araştırmacı/Öğrenci

Merhabalar, aslında sorunun cevabı oldukça basit.

"Herhangi bir cisim ışık hızına yakın veya ışık hızında gidebilir mi?" sorusuna öncelikle cevap vermek gerekmektedir. Öncelikle kütleye sahip hiçbir cisim ışıktan daha hızlı veya ışık hızında hareket edemez. Bunun temel nedeni kütleli herhangi bir cismin hızlandıkça kütlesinin artmasıdır. Einstein'in meşhur formülü olan E=mc2 (sistem hareketsizse) kütle-enerji eşitliğine baktığımızda temelde iki değişken prensibin olduğunu anlayabiliriz, bunlar kütle ve enerjidir. Hızlandıkça kütle artacağı için ve ışık hızı sabit olduğu için enerjiyi arttırmak mecburiyetindeyiz. O zaman hızlanan bir cismin hem kütlesi, hem de enerjisi artar. Kütleli bir cisim ışık hızına yaklaştıkça sonsuz kütleli olmaya başlar ve bu kütleyi kaldırabilmek için sonsuz enerjiye ihtiyaç doğar. Onun için asla ışık hızına ulaşamayız veya ışık hızını geçemeyiz, geçersek bile bizim için zaman dediğimiz kavram ortadan kalkar. Amacımız geçmişi görmekti öyle değil mi? Peki ya bizim için zaman kavramı ortadan kalktıysa geçmişten kasıt neyi görmek istiyoruz?

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. H. İ. Demirci. Işık Hızı Nedir? Işık Hızı Geçilirse Ne Olur? - Bilim Gemisi. (3 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 2 Mart 2023. Alındığı Yer: Bilim Gemisi | Arşiv Bağlantısı
 2. Dr. Mahir E. Ocak. Işık Hızı Neden Aşılamaz? | Tübitak Bilim Genç. Alındığı Tarih: 2 Mart 2023. Alındığı Yer: TÜBİTAK Bilim Genç | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Bu Sıradan Taş, Neden Turuncu Parlıyor? | Yooperlite Taşının Sırrı!
Bu Sıradan Taş, Neden Turuncu Parlıyor? | Yooperlite Taşının Sırrı!
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Kalbin İçinde Ne Var? Açıp Bakalım!
Kalbin İçinde Ne Var? Açıp Bakalım!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close