Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Temel derslerden hangisine daha çok çalışmam gerekiyor?
Fen mi? Sosyal mi? Matematik mi? Türkçe mi? İngilizce mi? Bu temel derslerden birine daha çok çalışmam gerekiyor.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Fatih Özaslan
Fatih Özaslan Hafızım

Bu sorunun cevabı mantık yoluyla bulalım. Dediğimiz gibi her sıkıntı tek bir çözümü yoktur. Farklı yollar bize çözüme ulaştırabilir. Peki, o çözüm yolunda ana bir yol var mıdır bakalım.

BÜTÜN DERSLERİN ORTAK DERSİ: Bu ana yol için okulumuzda ki derslerin ortak noktalarını bulmamız lazım. Bu ortak nokta ülkemizde çoğunluğun zorlandığı ve dolayısıyla bütün okul derslerine soğuk baktığımız matematiktir. Evet, matematik bütün derslerin ortak dersidir. Fizik kurallarını formülize ederek bize onları anlatan derstir matematik. Kimyada maddelerin yapısındaki denklemler bize kimyada ki diğer pencerelere yol açar. Biyolojide doğadaki altın oranı kullanıp bu oranın dışında kalanları ayırıp yeni gruplamalar yapmamızı sağlar matematik. Türkçe de bile matematik vardır. Her cümlenin formülünü öğreniriz. Evet, cümlenin ögeleri bize cümleleri formülize eder ve formüle uymayan cümlelerde anlatım bozuklukları, anlam kaymaları olur. Tarihin kendisidir matematik.

HAYATI ANALİZ:

Bu Reklamı Kapat

Matematik sadece sayılardan oluşmaz. Matematik bir üst başlıktır. Sayılarla uğraşan bilim matematiğin alt başlığı cebirdir. Matematiğin alt başlıklarından biri de analizdir. Analiz çeşit cebirsel değerleri yan yana veya alt alta koyup bizim problemi çözmemizi sağlayan birimdir. İşte matematik hayatımızda ki problemleri de analiz biliminin yardımıyla çözmemizi sağlar. Daha önce yaptığımız bir hatanın sebeplerini bularak o hatanın içine bir daha düşmemizi engeller.

SONUÇ: EN ÖNEMLİ DERS MATEMATİK

Başta sorduğumuz hangi dersler en önemli? Sorusunun cevabı kesinlikle matematiktir. Çünkü o bütün derslerin ortak kümesi, bütün sokaklara çıkan ana bir arterdir.

183 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Pasa Nuhoglu
Pasa Nuhoglu Eğitim Araştırma

Temel derslerden hangisine daha çok çalışmam gerekiyor?

Bu soruyu sorarken kullandığınız araç "Dil" en önemlisidir. Ana dilinizin gramer kurallarını ve kelimeleri en etkili şekilde kullanmayı öğrenekrek başlamalısınız. Pek çok bilimsel konuyu anlamama nedenimiz terimleri, kavramları iyi bilmemekten kaynaklanır.

İkinci çalışma konunuz matematik olmalıdır. Çünkü matematik diğer bütün bilimlerin dilidir. Hatta anadilinizin oluşumu da matematik ile iç içerdir.

Bu Reklamı Kapat

Bunlara ek olarak Türkçe bilimsel kaynakların az olması nedeniyle bilim dili olarak etkin bir yabancı dile ihtiyacınız olacaktır.

Öğrenme aşamasında süreklilik çok önemlidir. Çoğu zaman hiç ilerleme kaydetmediğinizi düşünürsünüz. Belirli bir olgunluk yaşına (aslında bilgi birikimine) ulaşıncaya kadar branş üzerinden kendinizi yetiştirirsiniz. Yeterli birikime sahip olduğunuzda bütün bilimlerin bir noktada birleştiğini ve multidisipliner öğrenmeye geçmek zorunda olduğunuzu fark edeceksiniz.

Başarılar dilerim.

0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et