Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Temel derslerden hangisine daha çok çalışmam gerekiyor?

Fen mi? Sosyal mi? Matematik mi? Türkçe mi? İngilizce mi? Bu temel derslerden birine daha çok çalışmam gerekiyor.
612 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Fatih Özaslan
Hafızım

Bu sorunun cevabı mantık yoluyla bulalım. Dediğimiz gibi her sıkıntı tek bir çözümü yoktur. Farklı yollar bize çözüme ulaştırabilir. Peki, o çözüm yolunda ana bir yol var mıdır bakalım.

BÜTÜN DERSLERİN ORTAK DERSİ: Bu ana yol için okulumuzda ki derslerin ortak noktalarını bulmamız lazım. Bu ortak nokta ülkemizde çoğunluğun zorlandığı ve dolayısıyla bütün okul derslerine soğuk baktığımız matematiktir. Evet, matematik bütün derslerin ortak dersidir. Fizik kurallarını formülize ederek bize onları anlatan derstir matematik. Kimyada maddelerin yapısındaki denklemler bize kimyada ki diğer pencerelere yol açar. Biyolojide doğadaki altın oranı kullanıp bu oranın dışında kalanları ayırıp yeni gruplamalar yapmamızı sağlar matematik. Türkçe de bile matematik vardır. Her cümlenin formülünü öğreniriz. Evet, cümlenin ögeleri bize cümleleri formülize eder ve formüle uymayan cümlelerde anlatım bozuklukları, anlam kaymaları olur. Tarihin kendisidir matematik.

HAYATI ANALİZ:

Tüm Reklamları Kapat

Matematik sadece sayılardan oluşmaz. Matematik bir üst başlıktır. Sayılarla uğraşan bilim matematiğin alt başlığı cebirdir. Matematiğin alt başlıklarından biri de analizdir. Analiz çeşit cebirsel değerleri yan yana veya alt alta koyup bizim problemi çözmemizi sağlayan birimdir. İşte matematik hayatımızda ki problemleri de analiz biliminin yardımıyla çözmemizi sağlar. Daha önce yaptığımız bir hatanın sebeplerini bularak o hatanın içine bir daha düşmemizi engeller.

SONUÇ: EN ÖNEMLİ DERS MATEMATİK

Başta sorduğumuz hangi dersler en önemli? Sorusunun cevabı kesinlikle matematiktir. Çünkü o bütün derslerin ortak kümesi, bütün sokaklara çıkan ana bir arterdir.

206 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Pasa Nuhoglu
Eğitim Araştırma

Temel derslerden hangisine daha çok çalışmam gerekiyor?

Bu soruyu sorarken kullandığınız araç "Dil" en önemlisidir. Ana dilinizin gramer kurallarını ve kelimeleri en etkili şekilde kullanmayı öğrenekrek başlamalısınız. Pek çok bilimsel konuyu anlamama nedenimiz terimleri, kavramları iyi bilmemekten kaynaklanır.

İkinci çalışma konunuz matematik olmalıdır. Çünkü matematik diğer bütün bilimlerin dilidir. Hatta anadilinizin oluşumu da matematik ile iç içerdir.

Tüm Reklamları Kapat

Bunlara ek olarak Türkçe bilimsel kaynakların az olması nedeniyle bilim dili olarak etkin bir yabancı dile ihtiyacınız olacaktır.

Öğrenme aşamasında süreklilik çok önemlidir. Çoğu zaman hiç ilerleme kaydetmediğinizi düşünürsünüz. Belirli bir olgunluk yaşına (aslında bilgi birikimine) ulaşıncaya kadar branş üzerinden kendinizi yetiştirirsiniz. Yeterli birikime sahip olduğunuzda bütün bilimlerin bir noktada birleştiğini ve multidisipliner öğrenmeye geçmek zorunda olduğunuzu fark edeceksiniz.

Başarılar dilerim.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Beşir Özgür Nayır
Felsefeci

İngilizce ve Matematiğe gereken ilgiyi gösterdiğinizden emin olmanızı tavsiye ederim. Gelecekte ne yapmak isterseniz isteyin bu ikisi kilit rol oynayacak. Dünyayla irtibatınızı gelişkin tutar ve analitik düşünme kabiliyetlerinizi geliştirirseniz çoğu alanda bir adım önde olursunuz.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close