Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Orijin Paradox
Üye
0

Telepatiye yalan, sahte, kandırmaca diyerek bilimin kendisine ihanet edilmiyor mu?

Arkadaşlar Merhaba. Gelecek cevapları üç aşşağı beş yukarı tahmin edebiliyorum. Bilime sonuna kadar inanan ve destekleyen biri olarak, telepatinin bir gerçeklik olduğunu birebir yaşamış biri olarak biliyorum. Biliyorum çünkü tek başıma yaşamadım. Neden telepati denen gerçekliği ciddiye alip araştırmak yerine, sarlatanliktir, kandırmacadır vsvs yaklaşımı icinde oluyorsunuz? Bence Bu yaklaşım yanlistir(Amacım bunun üstüne ciddi bilimsel araştırmalar yapılması, yeterince yapıldığına inanmiyorum )
703 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Arın Özkınay
Öğrenci

Merhaba,

Herkes hayatı boyunca kendini, tam olarak anlamlandıramadığı, en az bir olayın içinde bulmuştur. Bu yaşanmışlıklar kesinlikle herhangi bir şeyin bilimsel kanıtı olamaz. Yaşadığınız şeyi bilimsel olarak kanıtlayabilmeniz için bilimsel metodlardan yararlanmalısınız ve sadece sizin anlatımınız yetmeyeceği için konunun uzmanı biliminsanları tarafından gözlem ve inceleme altında olmalısınız.

Bu olayı sizin "yaşamış" olmanız onu, bilimsel, herkes için geçerli ve en önemlisi bir "gerçek" hale getirmez.

Tüm Reklamları Kapat

Bilimin çalışma alanı çok geniştir ve her gün sayısız araştırmalar yayınlanmaktadır. Biliminsanları, bu zamana kadar defalarca üzerine düşünülmüş ve hiçbir şekilde kanıtlanamamış şeyler ile uğraşmayı bırakalı çok uzun zaman geçti.

Yaşadığınız şeyin psikolojik bir durum (hastalıktan bahsetmiyorum, bu durum soluduğunuz havanın hafif bir etkisi bile olabilir ve bilimin ilk sorgulayacağı şey doğaüstülükten ziyade bu olacaktır) olmadığını kanıtlayabilmeniz gerekiyor. Ama kanıtlamaya çalışmadan önce neden bu tür şeylerin olamayacağını, "araştırmalılar" diyerek çalışmaya koyulmalarını istediğiniz biliminsanlarının makalelerini inceleyerek görebilirsiniz. Sizinkine benzer iddialar her zaman oldu ve olmaya da devam ediyor. Ama bu iddialarda bulunan insanların öncelikli olarak sorgulaması gereken şey bu konularda halihazırda yazılıp, çizilmiş herhangi bir çalışma olup olmadığıdır.

Bu arada "Gelecek cevapları üç aşşağı beş yukarı tahmin edebiliyorum." demenizi hiç doğru bulmuyorum. Bu platformun birincil fonksiyonu insanların soruları cevaplandırmasıdır. Belli bir kesimi psikolojik çalışmalara davet etmek değil.

289 görüntülenme
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Oguz Han
Oguz Han
11K UP
Bilim Sever Vatandaş

Ben bir bilimseverim. Siz de bir bilimsever olduğunuza göre iyi bilmeniz lazım, gündelik hayattaki tecrübeler bilimi etkilemez. Hiçbir vaka üstünde araştırma hazırlanmadan anlaşılamaz. Yoksa "basketbolcular uzun boylu demek ki basketbol boyu uzatıyor" , "mekik çekerek beldeki yağlar yakılabilir ne de olsa bel kasları çalıştırılıyor" vs. binlerce yanlış anlaşılma ortaya çıkmazdı. Gündelik hayatımızın koşuşturmasında her konuya bilimsel metotla yaklaşma imkanımız yok. Bu bizi epey yavaşlatır ancak bilimi sorgulayacaksanız bilimse işlerin nasıl döndüğünü anlamış olmanız gerekmekte.

Telekinezi yeteneğine sahip kişi gidip bir bilim kuruluşunda bunun incelenmesini sağlasın. Telekineziyi kanıtlamak şöyle dursun bir düşündürecek bir vaka bile bulunmamakta. İnsanları telekineziye veya bu tip zırvalara ikna edebilecek ise bir sürü teknik bulunmakta. Amerika'da bunların televizyon programları bile var. Mesela The Mentalist dizisinde ana karakter geçmişinde bu mesleklerden birini icra ediyordu. Garip bir şekilde bu programlara izin veriliyor. Her neyse.

"Bir şey var ve gercek olduğuna kesinlikle eminim" pek doğru bir bakış açısı değil. Ben bunu iddia edil bir anda 180 derece dönen ve yaşadıklarının doğa üstünlüğünü inkar eden çok fazla insan tanıdım. Yaşadığınız tecrübeyi detaylı bir şekilde anlatırsanız belki daha iyi bir şekilde cevap verilebilinir.

Tüm Reklamları Kapat

129 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close