Sorulara Dön
0
Sahtebilim & Şüphecilik

Telepatiye yalan, sahte, kandırmaca diyerek bilimin kendisine ihanet edilmiyor mu?

Arkadaşlar merhaba. Gelecek cevapları üç aşşağı beş yukarı tahmin edebiliyorum. Bilime sonuna kadar inanan ve destekleyen biri olarak, telepatinin bir gerçeklik olduğunu birebir yaşamış biri olarak biliyorum. Biliyorum çünkü tek başıma yaşamadım. Neden telepati denen gerçekliği ciddiye alip araştırmak yerine, sarlatanliktir, kandırmacadır vsvs yaklaşımı icinde oluyorsunuz? Bence bu yaklaşım yanlistir(amacım bunun üstüne ciddi bilimsel araştırmalar yapılması, yeterince yapıldığına inanmiyorum )

2
169 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba,

Herkes hayatı boyunca kendini, tam olarak anlamlandıramadığı, en az bir olayın içinde bulmuştur. Bu yaşanmışlıklar kesinlikle herhangi bir şeyin bilimsel kanıtı olamaz. Yaşadığınız şeyi bilimsel olarak kanıtlayabilmeniz için bilimsel metodlardan yararlanmalısınız ve sadece sizin anlatımınız yetmeyeceği için konunun uzmanı biliminsanları tarafından gözlem ve inceleme altında olmalısınız.

Bu olayı sizin "yaşamış" olmanız onu, bilimsel, herkes için geçerli ve en önemlisi bir "gerçek" hale getirmez.

Bilimin çalışma alanı çok geniştir ve her gün sayısız araştırmalar yayınlanmaktadır. Biliminsanları, bu zamana kadar defalarca üzerine düşünülmüş ve hiçbir şekilde kanıtlanamamış şeyler ile uğraşmayı bırakalı çok uzun zaman geçti.

Yaşadığınız şeyin psikolojik bir durum (hastalıktan bahsetmiyorum, bu durum soluduğunuz havanın hafif bir etkisi bile olabilir ve bilimin ilk sorgulayacağı şey doğaüstülükten ziyade bu olacaktır) olmadığını kanıtlayabilmeniz gerekiyor. Ama kanıtlamaya çalışmadan önce neden bu tür şeylerin olamayacağını, "araştırmalılar" diyerek çalışmaya koyulmalarını istediğiniz biliminsanlarının makalelerini inceleyerek görebilirsiniz. Sizinkine benzer iddialar her zaman oldu ve olmaya da devam ediyor. Ama bu iddialarda bulunan insanların öncelikli olarak sorgulaması gereken şey bu konularda halihazırda yazılıp, çizilmiş herhangi bir çalışma olup olmadığıdır.

Bu arada "Gelecek cevapları üç aşşağı beş yukarı tahmin edebiliyorum." demenizi hiç doğru bulmuyorum. Bu platformun birincil fonksiyonu insanların soruları cevaplandırmasıdır. Belli bir kesimi psikolojik çalışmalara davet etmek değil.

245 görüntülenme
4
Teşekkür (2)
Paylaş
4

Ben bir bilimseverim. Siz de bir bilimsever olduğunuza göre iyi bilmeniz lazım, gündelik hayattaki tecrübeler bilimi etkilemez. Hiçbir vaka üstünde araştırma hazırlanmadan anlaşılamaz. Yoksa "basketbolcular uzun boylu demek ki basketbol boyu uzatıyor" , "mekik çekerek beldeki yağlar yakılabilir ne de olsa bel kasları çalıştırılıyor" vs. binlerce yanlış anlaşılma ortaya çıkmazdı. Gündelik hayatımızın koşuşturmasında her konuya bilimsel metotla yaklaşma imkanımız yok. Bu bizi epey yavaşlatır ancak bilimi sorgulayacaksanız bilimse işlerin nasıl döndüğünü anlamış olmanız gerekmekte.

Telekinezi yeteneğine sahip kişi gidip bir bilim kuruluşunda bunun incelenmesini sağlasın. Telekineziyi kanıtlamak şöyle dursun bir düşündürecek bir vaka bile bulunmamakta. İnsanları telekineziye veya bu tip zırvalara ikna edebilecek ise bir sürü teknik bulunmakta. Amerika'da bunların televizyon programları bile var. Mesela The Mentalist dizisinde ana karakter geçmişinde bu mesleklerden birini icra ediyordu. Garip bir şekilde bu programlara izin veriliyor. Her neyse.

"Bir şey var ve gercek olduğuna kesinlikle eminim" pek doğru bir bakış açısı değil. Ben bunu iddia edil bir anda 180 derece dönen ve yaşadıklarının doğa üstünlüğünü inkar eden çok fazla insan tanıdım. Yaşadığınız tecrübeyi detaylı bir şekilde anlatırsanız belki daha iyi bir şekilde cevap verilebilinir.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın