Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Telefonla görüşme nasıl yapabiliyoruz? Bunun en büyük kaynağı ne?

115 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Bilgisayar Mühendisiyim,

Telefonlar temelde ses dalgalarını elektromanyetik dalgalar olarak paketleyip dönüştürerek iletir ve alıcı tarafta tekrar ses olarak bu paketleri açarlar. Eskiden bu iletişim tamamen kablo ile sağlanıyordu ve iki taraftaki telefonların kablolarının birbirine bağlı olması gerekiyordu. Bu nedenle santrallerde çalışan insanlar belli bir sistemde sürekli olarak kabloları çıkarıp gelen isteğe göre önlerindeki makinadaki farklı hat girişlerine takıyorlardı. Elbette bunun bir sistematiği vardı fakat yine de çok zahmetliydi ve bu yöntemle oluşturulabilecek iletişim ağı sayısı da şu ankine göre çok sınırlıydı. Hatta insan eliyle yapılan bir çok işte olduğu gibi burda da santral görevlilerinin hataları veyahut başka hatalar sonucu alakasız hatlardan gelen sinyaller yanlışlıkla birbirinin yoluna giriyordu, kısaca hatlar karışıyordu. Daha sonra teknolojinin gelişmesiyle önce insana olan ihtiyaç azaldı, daha sonra bir görüşmenin gerçekleşebilmesi için doğrudan insan eli ile bir ayarlama yapılmasına ihtiyaç kalmadı ve günümüzde, telefon ile iletişim sağlayacak kişilerin kablolu bir cihaz kullanmasına da gerek kalmadı. Cep telefonları iki uçtaki insanların kablolu bir telefon kullanmadan haberleşmesini sağlıyor. Burada da baz istasyonları devreye giriyor. Şehrin çeşitli yerlerine yerleştiren baz istasyonları ile kesintisiz olarak gelen ve giden sinyaller birbirine doğru bir şekilde ve insan aracılığı olmadan ulaştırılabiliyor. Baz istasyonu kurmak maliyetsiz olmadığından, istasyonların kurulacağı yerler insan nüfusuna göre seçiliyor, yerleşim yerlerinin dışına çıkıldığında cep telefonlarındaki sinyal gücünün düşmesi ya da tamamen kaybolması da bundan kaynaklanıyor. Ayrıca özel günlerde çok fazla insanın toplanacağı noktalara arabalarla gezici baz istasyonlarının kurulmasının nedeni de, o bölgeye hizmet veren sabit baz istasyonlarının hizmet kapasitesinden fazla talebin(cep telefonu sayısı) olması nedeni ile yaşanacak aksamaları ve kilitlenmeleri çözebilmek. Deprem gibi doğal afetlerde telefon hatlarının kilitlenmesinin nedenlerinden bir tanesi de bu. Doğal afetler sırasında yakınlarından haberdar olmak isteyen herkes cep telefonlarına sarılınca baz istasyonlarının verdiği hizmet yetersiz kalmaya başlayabiliyor.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close