Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
-1
Puan Ver

Teknoloji sayesinde beyin dalgalarımızı hızlandırabilir miyiz? Hızlandırabilsek bile zaman algımız değişir mi?

Beyin dalgalarımızı hızlandırdığımızda zaman algımızın değişeceğini yani zamanın bizim için yavaşlayacağını düşünüyorum. Böyle olunca da düşünme hızımız artacak ve buna bağlı olarak reflekslerimiz de gelişecektir. Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Beyin dalgalarından kastınız nöronların aktivasyon hızları sanırım. Böyle bir durumda da zaman algınızın çok değişeceğini sanmıyorum. Zaman algımızı oluşturan şey çevremiz ile oluşan etkileşimimizdir.

Zeki insanlarda aktivasyon hızları daha yüksektir ve IQ ile zaman algısı arasında bir benzerlik görülmemiştir. Zira daha hızlı algılasanız bile herkes benzer şekilde algılayacağından bunun günlük hayatınıza çok fazla bir etkisi olmayacaktır. Sadece daha çok şeyi daha kısa zamanda öğrenip, problemleri daha hızlı çözeceksiniz. Günlük 8 saatlik çalışma fazla olacak şu an için fakat herkes öyle olduğunda iş de iki katına çıkacaktır.

Zaman ile ilgili algılar fiziksel süreçleri değiştirmez.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer ki hayvanlarla çalışmayı kafanıza koyarsanız, öyle veya böyle bunu başarırsınız. Ama bunu sonuna kadar istemeniz, her fırsatı kollamanız ve asla vazgeçmemeniz gerek.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder