Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Teknoloji geliştikçe ışık hızıyla seyahat etmek mümkün olacak mı acaba?

  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Eyüp Sancar
Eyüp Sancar Düşünen birisi

Aslında hayır, neredeyse demek daha doğru olur. 3 farklı şekilde neredeyse ışık hızına ulaşmak mümkün. O yöntemler şunlar:

1) Elektromanyetik Alanlar

Bu Reklamı Kapat

2) Manyetik Patlamalar

3) Dalga-Parçacık Etkileşimleri

Bu Reklamı Kapat

Şimdi daha yakından bakalım

1) Elektromanyetik Alanlar

Parçacıkları göreceli hızlara hızlandıran süreçlerin çoğu elektromanyetik alanlarla çalışır - mıknatısları buzdolabınızda tutan aynı kuvvet. Aynı madalyonun iki yüzü gibi iki bileşen, elektrik ve manyetik alanlar, parçacıkları evren boyunca göreli hızlarda fırlatmak için birlikte çalışır.

Özünde, elektromanyetik alanlar yüklü parçacıkları hızlandırır çünkü parçacıklar, kütle çekiminin kütleye sahip nesneleri çekmesine benzer şekilde, onları iten bir elektromanyetik alanda bir kuvvet hissederler. Doğru koşullarda, elektromanyetik alanlar parçacıkları ışığa yakın hızda hızlandırabilir.

Dünya'da, laboratuarlardaki parçacıkları hızlandırmak için elektrik alanları genellikle daha küçük ölçeklerde kullanılır. Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ve Fermilab gibi parçacık hızlandırıcılar, yüklü parçacıkları ışık hızının% 99,999999896'sına kadar hızlandırmak için darbeli elektromanyetik alanlar kullanır. Bu hızlarda, parçacıklar muazzam miktarda enerjiye sahip çarpışmalar oluşturmak için bir araya getirilebilir. Bu, bilim adamlarının temel parçacıkları aramasına ve Büyük Patlama'dan sonraki saniyenin ilk kesirlerinde evrenin nasıl olduğunu anlamasına olanak tanır.

2) Manyetik Patlamalar

Manyetik alanlar uzayda her yerde, Dünya'yı çevreliyor ve güneş sistemini kapsıyor. Hatta tarlaların etrafında dönen yüklü parçacıkları uzayda hareket ederek yönlendirirler.

Bu manyetik alanlar birbiriyle karşılaştığında, birbirine karışabilir. Kesişen çizgiler arasındaki gerilim çok arttığında, çizgiler patlayarak kopar ve manyetik yeniden bağlanma olarak bilinen bir süreçte yeniden hizalanır. Bir bölgenin manyetik alanındaki hızlı değişim elektrik alanları yaratır ve bu da tüm bağlı yüklü parçacıkların yüksek hızlarda fırlatılmasına neden olur. Bilim adamları manyetik yeniden bağlanmanın parçacıkların - örneğin Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların sabit akışı olan güneş rüzgârının - göreceli hızlara hızlandırılmasının bir yolu olduğundan şüpheleniyorlar.

Bu Reklamı Kapat

Bu hızlı parçacıklar ayrıca gezegenlerin yakınında çeşitli yan etkiler yaratır. Manyetik yeniden bağlantı, Güneş'in manyetik alanının Dünya'nın manyetosferine, yani koruyucu manyetik ortamına doğru ittiği noktalarda yakınımızda gerçekleşir. Dünyanın Güneş'e bakan tarafında manyetik yeniden bağlantı oluştuğunda, parçacıklar Dünya'nın üst atmosferine fırlatılarak auroraları kıvılcımlandırabilirler. Jüpiter ve Satürn gibi diğer gezegenlerde de manyetik yeniden bağlantının, biraz farklı şekillerde olsa da sorumlu olduğu düşünülüyor.

NASA'nın Manyetosferik Çok Ölçekli uzay aracı, manyetik yeniden bağlantının tüm yönlerini anlamaya odaklanmak için tasarlandı ve inşa edildi. Dört özdeş uzay aracını kullanan görev, hareket halindeyken manyetik yeniden bağlanmayı yakalamak için Dünya'nın etrafında uçuyor. Analiz edilen verilerin sonuçları, bilim insanlarının Dünya çevresinde ve evrende göreli hızlarda parçacık ivmesini anlamalarına yardımcı olabilir.

3) Dalga-Parçacık Etkileşimleri

Parçacıklar, dalga-parçacık etkileşimleri adı verilen elektromanyetik dalgalarla etkileşimlerle hızlandırılabilir. Elektromanyetik dalgalar çarpıştığında alanları sıkışabilir. Dalgalar arasında ileri geri sıçrayan yüklü parçacıklar, birleşen iki duvar arasında sıçrayan bir topa benzer enerji kazanabilir.

Bu Reklamı Kapat

Bu tür etkileşimler, Dünya'ya yakın uzayda sürekli olarak meydana gelir ve parçacıkları uzay aracı ve uzaydaki uydulardaki elektroniklere zarar verebilecek hızlara yükseltmekten sorumludur. Van Allen Probları gibi NASA görevleri, bilim insanlarının dalga-parçacık etkileşimlerini anlamalarına yardımcı oluyor.

Dalga-parçacık etkileşimlerinin, güneş sistemimizin dışından kaynaklanan bazı kozmik ışınları hızlandırmaktan da sorumlu olduğu düşünülmektedir. Bir süpernova patlamasından sonra, patlama dalgası adı verilen sıcak, yoğun bir sıkıştırılmış gaz kabuğu yıldız çekirdeğinden uzağa fırlatılır. Manyetik alanlar ve yüklü parçacıklarla dolu olan bu kabarcıklardaki dalga-parçacık etkileşimleri, ışık hızının% 99,6'sı ile yüksek enerjili kozmik ışınlar fırlatabilir. Dalga-parçacık etkileşimleri, güneş rüzgârını ve Güneş'ten gelen kozmik ışınları hızlandırmaktan da kısmen sorumlu olabilir.

Kaynaklar

  1. NASA. Three Ways To Travel At (Nearly) The Speed Of Light. (29 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 14 Mayıs 2021. Alındığı Yer: www.nasa.gov | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et