Sorulara Dön
0
Mühendislik & Teknoloji

Teknik olarak ulaşabileceğimiz en yüksek hız nedir?

Merhaba bilindiği gibi ışık hızını geçmeyi bırakın ulaşamıyoruz bile ancak bu hızın yarısına ya da yüzde onuna ulaşırsak neler olur. Şu ana kadar ulaşabildiğimiz en yüksek hız 265 000 km/s merak ettiğim uygun aerodinamik yapı ve yüksek enerji ile teorik olarak ne kadar hıza çıkabiliriz.

2
1,286 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Öncelikle merhabalar,

Bahsetmiş olduğunuz insanoğlunun yapmış olduğu bir aracın eriştiği en yüksek hız olan yaklaşık saatte iki yüz altmış beş bin kilometre,Juno adlı uzay aracı tarafından 2016 yılında yapıldı.Ancak bu hız yukarıda bahsedildiği üzere bir 'araç' tarafından katedildi.NASA’dan alınan bilgiye göre; Juno Dünya etrafında dolanırken(buna kütle çekimi yardımı deniliyor) Dünya’nın Güneş etrafındaki dönmesinden elde ettiği momentumun bir kısmını kullanarak Jupiter’e ulaşabildi. Bunu yapmadan Juno’nun Jüpiter’e varması imkansızdı, çünkü roketler sadece belirli bir yere kadar mesafe almasını sağlıyor.Çekim kuvvetinden faydalanılarak ulaşılan bu hız,insanoğlunun ulaştığı en yüksek hızın yakınından bile geçememektedir.

Işık hızının %99,9999991'ne ulaşmış bulunmaktayız.Bu hız tahmin edildiği üzere malesef bir araç hatta görülebilir boyutta olan bir nesneye bile ait değildir.Ulaşılan bu hız parçacık hızlandırıcıların protonları hızlandırmaları sonucunda elde edilmiştir.Paylaşılan bilgilere göre bu hız her geçen gün arttırılmaya devam ediyor ancak asla ışık hızına ulaşamıyor.Bunun sebebi bir parçacağın hızını teorik sınır olan ışık hızına yükseltmeye çalışırsak bunun için sonsuz enerjiye ihtiyacımızın oluşudur.Bu da pratikte mümkün değildir.Bu küçük parçacıkların bu kadar hızlandırılabilmelerinin birden çok nedeni bulunmaktadır.Öncelikle küçük parçacıkların doğal olarak küçük kütleleri vardır ve fiziğin temel kanunlarına bakılırsa,bir parçacığın kütlesi ne kadar küçükse,hızlandırmak için o kadar az enerji gerekir.Bir diğer nedeni ise parçacık çok küçük olduğundan sürtünecek yüzeyi ve sürtüneceği madde miktarı da küçük olduğundan sürtünmeye kaybedilen enerji de azdır.Bu da hızlandırmak için gereken enerjiyi düşürmekle kalmayıp hızlandırmak için ideal ortamı da oluşturmaktadır.

Varsayalım ki teknolojimiz ilerlemiş olsun ve parçacık yerine bir cismi yüksek hızlara eriştirebileceğimiz ideal ortamı sağlayabilelim.Bu durumda bir cismin çıkabileceği maksimum hız ne olurdu ?

Cevap çok da farklı değil.Yeterli enerji ve düşük sürtünme ortamı sağlanırsa bir cisim de ışık hızına oldukça yakın hızlara çıkartılabilir.Yani neredeyse saniyede üç yüz bin kilometre ! Aerodinamik ise cismin ortamda daha kolay akıp gitmesini yani sürtünmenin azaltılmasında kullanılabilir

877 görüntülenme
1
Paylaş
1

Kaynaklar

Işık hızı limit olmakla beraber ışık hızının altındaki her değere yüklemeye çalıştığımız enerjiyi arttırarak ulaşabiliriz gibi duruyor.. Bunun sebebi maddelerin ışık hızına yaklaştıkça kütlelerinin giderek artmasıdır..

Işık hızında hareket eden bir maddenin sonsuz kütleye sahip olması gerekeceğinden ve sonsuz kütleyi hareket ettirmek için sonsuz enerji gerekeceğinden ışık hızı limit olarak ön görülmektedir.. Dolayısıyla ışık hızına ne kadar yaklaşabileceğimiz de harcamak istediğimiz enerji ile ışık hızına yaklaşacak ancak asla ulaşamayacaktır.. En azından şimdilik öyle görünüyor..

Matematiksel denklemi ise aşağıdaki gibidir;

Denkleme baktığımızda hızın yani V‘nin arttıkça, C değerine yaklaştıkça kök içindeki sayının azalmaya başladığını görürüz. Kesirin payı olan M durgun kütleyi temsil ettiği için sabittir fakat kök içindeki payda kısmı azaldığı için eşitliğin diğer tarafındaki M değeri yani göreli kütle cisim hız kazandıkça artar.

854 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et