Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Teknik bilgisi az olan ama bilime ilgi duyan birisi ne yapmalı, Hangi kitapları okumalı veya nasıl çalışmalı, Ne önerirsiniz?

Bilime ilgi duyduğum kısa zaman zarfı içerisinde ne zaman bilim kitabı okusam teknik bilgimin yetersiz olduğunu hiç birşey yapamadığını hissetmeye başladım. Bu durumun daha uzun süre böyle ilerlemesini istemediğim için size sormaya karar verdim
202 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Dinçer Arslan
Meraklı Düşünür

Bu, elbette kim olduğunuza bağlı olarak, değişken cevaplara sahip bir soru. Yüzeysel anlamda literature göz atmak ve bilinmeyen kavramlara maruz kalmak, tatmin edici olmayabilir.

İlgi Alanları

Bu gibi durumlarda benim size tavsiyem, öncelikle, ilgili olduğunuz konuları saptayın, detaya inmeden önce popüler olarak nitelendirilen kitaplara yönelin, popüler bilim kitaplarından bahsediyorum. Bu size hem kavramları tanıtacak içerikler sunar, hem de kelime haznenizi geliştirir.

Tüm Reklamları Kapat

Pekiştirme Yolları ve Araştırma

Kitapları okurken bilmediğiniz kavramları not edin, araştırın, öğrenin ve okumanızı bu döngüde devam ettirin. Kitap bitince kaldırıp bir kenara koymak, kayıp yaşamanıza sebep olabilir, biten kitabı çevrenizle tartışın argüman öne sürün, geri dönüşler alın. Bunları uygulayacak ortam yoksa, kendi başınıza ders anlatır gibi konuşmalar yapın, faydalı olacaktır.

Yazı yazmak da çok önemli bir eylem ve sürekliliği fayda teşkil eder, sanki siz de bir kitap yazıyor gibi o konuyu ele alın, tıkandığınız yerde kitaba göz atın ya da kaynak taraması yapın, bu sayede hem bilgiyi pekiştirir, hem de yeni şeyler öğrenme fırsatı yakalarsınız. Biraz saldırgan ve iştahlı olmanızı tavsiye edebilirim, bilgiye karşı iştah, size motivasyon sağlar.

Kısaca

Kavramlara maruz kalmak ve onlarla ilişkili konuları da gözden geçirmek, kavramlar arası bağlantılar kurmanızı sağlar, daha da pekişir ve öğrenme bir noktada zaten böyle gerçekleşir. Unutmadan ilk karşılaşmalarda, kavramlar dikkatlice ele alınmalı çünkü bu bir temel atmadır.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close