Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

tek taraflı aşktan nasıl kurtuluruz?

tek taraflı aşk yaşayan biri bu durumdan nasıl kurtulur
3,969 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
251K UP
Krononot⁸

Konuyu biyolojik altyapısıyla ele almadan psikolojisini çözmek mümkün değil. İkisi birbiriyle bağlantılı, ancak bu bağlantısal ilişkiyi anlamak için de önce biyolojisini güncel bilgilerin izin verdiği kadar kavramış olmak gerek.

Biliyoruz ki, beyin dış uyaranlarla nöral ağlar (her uyaran için belli bir nöron ağı aktive olması) vasıtası ile etkileşim kurar. En güçlü nöral ağlar, doğumdan itibaren görülmeye başlanan ANNE, baba, birince dereceden yakınlara ait olanlardır kişi bazında. Bu ağlar yıllarca beslendiği için oldukça gelişmiş yapıdadırlar. İşte sevgili de güçlü bir nöral ağ oluşumu demektir. Yoğun bir şekilde aynı kişiyi her yönüyle sürekli düşünmek de güçlü bir nöral ağ yapısı teşekkülünü sağlar. Karşılıksız aşk da olsa, spesifik kişiyi aklından çıkaramıyor olma hali, aynı sonucu üretmektedir kısır bir döngü gibi.

Tüm Reklamları Kapat

Osmanlı döneminde "kara sevda" denilen durum, kişiye bir ilim dalında uzmanlık yaptırılarak tedavi edilirmiş. Bunu öğrenince çok şaşırmıştım. Çünkü, güçlü bir nöral ağın yıkımı, nöronların başka ağlar kurarak, istenmeyen ağın kaybını sağlayacak şey de, tam da bu. Kişinin daha önce üzerinde durmadığı bir konuda uzmanlaşma çabası. Böylece nöronlar başka özelleşmiş bir amaç için yeni ağlara adapte olacaklardır.

Bilinç neye odaklanırsa, onu büyütür.

Tüm Reklamları Kapat

Odaklandığımız şeye dönüşürüz.

Bir bilim dalında araştırma yapmak, derinleşme çabasına girmek beyin için o kadar önemli ve gerekli ki, kişi gerçek anlamda uzmanlaşma çabasına girdiğinde, oradan aldığı hazzın yanında kişiye duyulan aşk zaman kaybı gibi gelmeye başlayabilir. Sürüngen beyni kontrol eden yeni bilgi öğrenme-uzmanlaşma çabasının yanında, duygularına (limbik sisteme) hizmet eden bir korteks, kişiyi tatmin etmez. Bu aşık olmayalım, bu ilkel bir şey demiyoruz tabii ki. Ancak her ne yaşıyorsak, biyolojimizle uyumlu olmasına çaba gösterelim. Karşılıksız aşk da YÖNETİLMESİ gereken bir kritik durum. Bu durum olmasa belki de uzmanlaşma çabamız da olmayacaktı. Zaten zor durumlarda verdiğimiz tepkilerle tanımıyor muyuz kendimizi.... Bakalım başıma gelen bu durumu yönetebilecek miyim, yoksa yenilmeyi mi seçeceğim.....

404 görüntülenme

Kaynaklar

 1. ConnectivityfMRIDiffusion imagingMEG/EEGTwinsBehavior. The Human Connectome Project: A Data Acquisition Perspective. (14 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 14 Kasım 2020. Alındığı Yer: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1053811912001954 | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close