Puan Ver
0
Puan Ver

Tasarım illizyonu doğruysa şu anda bizim varlığımız ve bilinçli işlerimiz de bir illizyon olabilir mi?

1
Yaşar Gürt 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

nörobilimci david eagleman dünyadaki nörobiyologların çoğunun özgür iradenin olmadığını düşündüğünü söylemişti bir konuşmasında, benim dinlediğim nörobiyologların hepsi özgür iradenin olmadığını düşünüyor. elimizde özgür bir irade olduğuna dair kanıt yok. yani sorun yanlış, bilinçli eylemden bahsediyorsun fakat bilinçli bir eylemimiz var mı, yok mu? belli değil. kuvvetle muhtemel yok çünkü özgür irade var demek bir nevi düşüncenin neden sonuç zincirinin ilk basamağında yoktan doğan bir şey var gibi bir anlama çıkıyor.

Favorilerime Ekle
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Özgürlük yalnızca insanların hükümetlerin çekidüzen verdikleri yerlerde bulunur.”
Woodrow Wilson
Geri Bildirim Gönder