Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Tarla ekim işlemlerinde neden hibrit tohum kullanılır? Homozigot özellik gösteren tohumlar neden tercih edilmez?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Merhaba Emre. Tarımsal üretimde insanların ve evcil hayvanların beslenmesi öncelikli hedeflerdir. Bunun yanında tarımdan ekonomik kazanç da elde edilmektedir. Bu durumun sürdürülebilir olması için üretimin verimli, çevre koşullarına, hastalık ve zararlılara dayanıklı çeşitler ile yapılması gerekmektedir. İşte hibrit çeşitlerin tercih edilmesinin nedeni burada karşımıza çıkıyor. Bu çeşitler az önce bahsettiğim özelliklere sahip olacak şekilde ıslah edildiği için yüksek verimli ve dayanıklı oluyor ve bu yüzden tercih ediliyor. Örneğin Norman Borlaug tarafından geliştirilen cüce buğday çeşidini ele alalım: Bu çeşit azotlu mineral gübrelere iyi yanıt vermesinin yanında kısa sapa sahip olduğu için yatmaya karşı dayanıklıydı. Böylece buğdayda yüksek verim elde edilmeye başlandı. Üreticiler de bu özelliklerinden dolayı bu buğday çeşidini tercih etmeye ve yetiştirmeye başladı.

Özetle hibrit tohum ve çeşit tercih edilme nedeni bunlardır. Kaynak olarak bu çeşitlere en çok ihtiyaç duyulan Afrika için yapılmış bir inceleme makalesini ekliyorum. Yeterince hibrit çeşit yetiştirilmeyen bir bölge için hibrit çeşitlerin önemini ve gerekliliğini anlamak için faydalı olacağını düşünüyorum.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Sciencedirect Hibrit çeşitlerin tarımda önemi ve gerekliliği

Merhabalar,

Hibrit tohum kullanılmasının en önemli nedeni, melez azmanlığından faydalanmaktır. Melez azmanlığı, iki uzak akraba olan kendilenmiş hattın (homozigot) birbiri ile melezlenmesi sonucu elde edilen heterozigot popülasyondur. Melez azmanlığının en önemli örneği mısır bitkisidir. Buğday gibi kendine döllenen bitkilerde de melez azmanlığı görülmesine rağmen mısırdaki kadar yüksek verim artışları elde edilemez.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğayı olduğu gibi kabullenmeliyiz: Absürt!”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder