Sorulara Dön
1
Tarih & Coğrafya

Tarih kitabı tavsiye eder misiniz?

Tarih bilgimi arttıracak bir kitap okumak istiyorum ancak biliyorsunuzdur birçok tarih kitabının üslubu çok ağır ve daha çok, kelime haznesi geniş insanlara hitap ediyor. Daha önce birkaç kez okumaya çalışıp hep yarım bıraktım :/ önerebileceğiniz hem üslubu hafif hemde bilgilendirici bir tarih kitabı var mı? Teşekkür ederim şimdiden.

4
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Prof. Dr. Fahir Armoğlu'nun kitaplarını inceleyebilirsin. 20. Yüzyıl siyasi tarihi kitabını lisede proje yapmak için kullanmıştım. Hem ayrıntılara değinmiş hem de üslubu çok ağır değil, rahat okunuyor.

Onun dışında tarihi romanları da inceleyebilirsin. Eğer türk tarhiyle ilgileniyorsan H. N. Atsız'ın Bozkurtlar kitabı, Turgut Özakman'ın kitapları, Tağrık Buğra'nın Küçük ağa kitabı, Ahmet Haldun Terzioğlu'nun kitapları ve Mustafa Necati Sepetçioğlu'nun Dünki Türkiye dizisi güzel alternatifler.

2
Teşekkür (3)
Paylaş
2

Tarihin hangi alanıyla ya da hangi kısmıyla ilgili olduğuna göre cevabı değişebilecek bir soru.

Bu yüzden kitaptan ziyade tavsiyem, kafanızda bir dönem/imparator/imparatorluk ya da buna benzer şeyler kararlaştırarak bu alanda eser vermiş yazarları araştırmanızdır.Bu yazarlar özelinde tavsiye alırsanız da,vakit kaybetmezsiniz diye düşünüyorum.

1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Merhaba, genel tarih sahnesi ve bilimsel yaklaşımı açısından "Yuval Noah Harari Hayvanlardan Tanrılara Sapiens" öneririm. Oldukça akıcı ve güzel bir kitap. Tek sıkıntı ise aşina değilseniz milyon yıl vb. kavramlardan bahsederken kimi zaman insanın aklı karışabiliyor :D

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Merhabalar. Spesifik bir alan belirtilmediği için, bir tavsiye olarak genel Dünya tarihi ile ilgili bir kitap önereyim. Açıkçası bu kitabı ben okumadım. Bir arkadaşın ısrarla tavsiye ettiği Silk Road (İpek yolu, türkçe çevirisi var mı bilmiyorum) kitabı okunabilir. Bu kitabın bir fizikçi olarak ufkunu açtığını söylüyor arkadaşım. Tabii, yukarıda bahsi geçen yazarlar, özellikle M.Sepetçioğlu gibi yazarların milliyetçi yaklaşımlarına rastlamanız bu kitapta zor olabilir. Ama kaydetmek gerekir ki, bu kitap ne taraflı bir romandır ne de epik bir tarih kitabıdır; bu, düpedüz tarihtir!

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın