Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
4
Puan Ver

Tarih araştırmak için en güvenli siteler hangileridir?

4
327 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Tarih araştırmak için en güvenilir belgeler orijinal belgelerdir.Bu belgeler maalesefki sitelerde bazı değişimlere uğratılabiliyorlar.Tavsiyem, tarihi, internet sitelerinden değil; bulunduğunuz ilin kütüphanelerinden ve/veya kültür temsilciliklerinde bulunana kent arşivlerine başvurarak analizlemenizdir.Orada dönemin gazetelerine,röportajlarına vesaire gibi belgelere ulaşmak mümkün.Bu dediklerim yerli tarih için geçerli olduğu gibi yabancı tarih için de geçerli.Her zaman tarih orijinallikten beslenir.Araştırmak istediğiniz herhangi bir şeyin tarihini orijinal dilinden belgeleriyle okumalısınız.Yinede bilgisine güvendiğim birkaç tarihçi yok değil: Emrah Sefa Gürkan,Celal Şengör,Halil İnalcık; İlber Ortaylı da diyeyim bari linç yemeyeyim.

442 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
4

Sitelerde yer alan bilgiler elbette değiştirilmiş, çarpıtılmış veya tamamen sahte olabiliyor. Bu nedenle önümüze çıkan her siteden araştırma yapmamız elbette doğru değil. Ancak tarih araştırmaları için sitelerden faydalanmayı tamamen durdurmamız gerekmiyor. Tarih öğrenmek için bir çok yazarın kitaplarını okumak ve bunlar üzerinde düşünmek elbette çok önemlidir. Kütüphanelere uğramak da mantıklı bir yol olacaktır muhakkak.

Ancak anlamadığım şey buraya cevap yazan kişilerin internete neden bu kadar kötü yaklaştıkları. İnternette elbette doğru olmayan bilgiler oldukça fazla. Ancak güvendiğiniz kişilerin makalelerini okumak için interneti kullanmakta bir sakınca yok. Halil İnalcık gibi bir usta tarihçinin bazı makaleleri bile internette yayınlanıyor. Buna rağmen sırf internet ortamında olduğu için bu makaleleri okumayacak mıyız? Aynı zamanda Evrim Ağacında da bazı tarih makaleleri bulunuyor. Bu tarz bilgisine güvenebileceğimiz tarihçi veya sitelerden faydalanmak ta sakınca yok.

234 görüntülenme
Puan Ver
6
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
6

Merhaba,tarih araştırmak için siteler yerine belgeler veya kitapları kullanmanız daha yararlı olacaktır.Haliyle siteler yanlış bilgi verebiliyor.İyi bir tarihçinin(Halil İnalcık,İlber ortaylı gibi kimseler) veya doğru bilgi verdiğine emin olduğun kişilerden okuyabilirsin.

206 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
2

İslam Ansiklopedisi artık internet ansiklopedisi. Rahatlıkla okunabilir. Ayrıca Britanicca da benzer biçimde internetten yayında.

Şahsen ben iktisat lisansı yaparken ( 2000li yılların başları) Vikipedi Türkçeden çok faydalandım. Bir iz sürmeme yaradı. Yanlış ve taraflı alanlar vardı ama onları da sorgulamak için fırsatım oldu bu durum.

İlaveten internetten Khan Akademi de bir başlangıç katacaktır.

Bu noktada bence asıl ayrım, internette bilginin formatıdır, internet mecrası değil. Örneğin İslam ansiklopedisi akademik formatta, yani belli bir editör ve bilim kurulu onayı ile yayınlanıyor. Bilgiyi aldığınız sitenin içeriği olabildiğince akademiye yakın olsun. Yani bilgi incelenmiş sınanmış olsun. Örneğin herhangi bir blog böyle olmamaktadır.

115 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Güvenlik bir batıl inançtır. Yaşam ya cüretkar bir maceradır, ya hiçbir şey!”
Helen Keller