Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Tansiyon düşürmek için besinleri nelerdir?

Tansiyon düşürmek için besinleri nelerdir?
Tansiyon düşürmek için besinleri nelerdir?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Atanur Yıldız
Atanur Yıldız Pratisyen Doktor (Emekli)

Yüksek tansiyonu düşürmek için nasıl beslenmeliyiz?

Bizim halk tansiyonu düşürmek için besinlerden ziyade, iki şey kullanır: Sarımsak ve limon suyu. Doktorlarımız ise tansiyona iyi gelebilecek besinleri tüketmemizi önerirler.

Bu Reklamı Kapat

***

(Yazı: 1)

Bu Reklamı Kapat

Çoğu durumda, kimse yüksek tansiyona neyin neden olduğunu bilmez. Bilinen şey, yediğimiz yiyeceklerin kan basıncımızı hem iyi hem de kötü yönde etkileyebileceğidir.

Yüksek kan basıncı nedir?

Kan basıncı, kalbin kanı kan damarı duvarlarına doğru itme kuvvetidir. Kalp, kanı vücutta taşıyan atardamarlara pompalar. Hipertansiyon olarak da adlandırılan yüksek tansiyon, atardamarlarımızdaki basıncın normal aralığın üzerinde olduğu anlamına gelir. Çoğu durumda, kimse yüksek tansiyona neyin neden olduğunu bilmez. Yediklerimiz kan basıncımızı etkileyebilir.

Yüksek tansiyonu kontrol etmek için ne yemeliyim?

Az tuzlu ve kalorisi düşük yiyecekleri yiyin. Taze sebze ve meyve tüketin.

Yiyecekleri tatlandırmak için tuz yerine baharat ve otlar, sirke, limon veya taze meyve suları kullanın.

Margarin gibi trans yağlardan uzak durun.

Salata sosları da tansiyonu yükseltir.

Bu Reklamı Kapat

Yemem gereken yiyeceklerden bazıları nelerdir?

Süt, yoğurt ve peynir (kalsiyum açısından zengin besinler kan basıncını düşürür).

Beyaz et, balık ve hindi eti. Kırmızı et de yiyebilirsiniz.

Tam buğday ekmeği

Bu Reklamı Kapat

Taze meyve ve sebzeler.

Bunlar kan basıncını düşürmeye yardımcı olan potasyum ve minerallerden zengindir.

Hedef günde 5 porsiyon meyve ve sebzedir.

Bulgur pilavı, makarna ve patates

Bu Reklamı Kapat

Tuzsuz tohumlar (kabak ve ayçiçeği) ve tuzsuz fındık, kan basıncını düşüren mineral açısından zengin besinlerdir.

Hangi yiyecekleri daha az yemeliyim?

Margarin

Salata sosları.

Kızarmış yiyecekler.

Tuzlu atıştırmalıklar.

Konserve çorbalar.

Fastfood yiyecekler.

Şarküteri ürünleri (salam, sucuk, sosis)

Sodyum ve tuz arasındaki fark nedir?

Bu Reklamı Kapat

Tuz çoğunlukla, gıdalarda doğal olarak bulunan bir mineral olan sodyumdur. Sodyum, kan basıncımızın artmasına neden olabilecek maddedir. Gıdalarda sodyumun diğer formları da bulunur. MSG (mono sodyum glutamat), yiyeceklere eklenen sodyumun başka bir örneğidir (Çin yemeklerinde yaygın olarak kullanılır).

Tuz tansiyonu nasıl yükseltir?

Sodyum içeren çok fazla besin yediğimizde, vücudumuz tuzu vücudumuzdan atmak için fazladan su tutar. Bazı insanlarda bu, kan basıncının yükselmesine neden olabilir. Eklenen su, kalbinize ve kan damarlarınıza baskı uygular.

Günde ne kadar sodyum tüketmeliyiz?

Bu Reklamı Kapat

Amerikan Kalp Derneği, günlük sodyum alımının bir çay kaşığı kadar olmasını önermektedir. Bu da 5 grama tekabül eder. Çoğu insan bu sınırı fazlasıyla aşar.

Sodyum alımımı nasıl azaltabilirim?

Sofra tuzu kullanmayın.

Hazır gıdaların etiketlerini okuyun ve sodyum oranı düşük yiyecekleri seçin.

Bu Reklamı Kapat

"Sodyumsuz", "düşük sodyumlu" ve "tuzsuz" olarak işaretlenmiş yiyecekleri seçin.

Tuz yerine geçen ikameleri kullanın (önce doktorunuza danışın).

İçerik etiketlerini okuyun. (İçerikler en büyük miktar sırasına göre listelenmiştir.)

Sodyum içermeyen otlar ve baharat karışımları satın alın.

Bu Reklamı Kapat

Hangi yiyecekler sodyumdan yüksektir?

Sucuk, salam, sosis, tuzlu zeytin

Konserve yiyecekler

Çeşniler (soya sosu, salata sosları).

Bu Reklamı Kapat

Aperatif yiyecekler (simit, patlamış mısır, yer fıstığı, cips).

Salamura edilmiş yiyecekler. (Sirke ve limon suyu tüketilebilir)

Diyetimi değiştirmek için başka ne yapmalıyım?

Sigara tansiyonu yükseltir.

Bu Reklamı Kapat

Alkolden kaçının.

Çeşitli yiyecekler yiyin (tek taraflı beslenmeyin)

Diyet lifi yüksek yiyecekler yiyin (tam tahıllı ekmekler, tahıllar, esmer makarna, taze meyve ve sebzeler).

***

Bu Reklamı Kapat

(Yazı: 2)

Yüksek tansiyon oldukça sık görülen bir hastalıktır. Ancak yediğimiz gıdalara dikkat ederek ve sağlıklı beslenip sağlıklı yaşayarak bunun önlenmesini ve kalp damar hastalığını ortaya çıkarmasının önüne geçebiliriz. Taze sebze, meyve ve süt içeren gıdalar iyi gelmektedir.

Tansiyonun düşmesine iyi gelen besinler, gıdalar ve yiyecekler

Süt Ürünleri: Kalsiyum içeren süt, peynir ve yoğurt gibi gıdalar damarların ve kalbin korunmasına yardımcı olur ve tansiyonun dengelenmesini sağlar.

Bu Reklamı Kapat

Tam Tahıllar: Kan basıncının düzenlenmesinde rol alan besin lifi içermesi sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Kepekli ekmek, yulaf, çavdar, esmer pirinç ve arpa gibi gıdaların tüketilmesi tansiyonu dengelemeye yardımcı olacaktır.

Sebzeler: Tansiyonu düşürmede etkili olan sebzeler ayrıca düşük kalori ve yüksek vitamin ve mineral içermesi açısından genel sağlığı da korur. Brokoli, ıspanak, patates, kabak ve domates gibi sebzeler tansiyonun düşmesini sağlar.

Meyveler: Besin lifi içermesi ve düşük kaloriye sahip olmasının yanında tansiyonu düşürmeye de yardımcı gıdalardır. Kavun, elma, çilek, ananas, muz, şeftali, mango ve turunçgiller yüksek tansiyona iyi gelen yiyeceklerden bazılarıdır.

Balıklar: Vücudumuzun protein ihtiyacının bir kısmını deniz ürünlerinden sağlamalıyız. Ton, somon, mezgit gibi derin su balıkları tüketimi sağlanmalıdır. Haftada en az 2 kez balık yemek omega-3 açısından şarttır.

Bu Reklamı Kapat

Baharatlar: Tuz yerine baharatlarla tatlandırılan yiyecekler almak tansiyonu düşürmeye fayda sağlayacaktır.

Kuru yemişler: Badem, ceviz, fındık ve fıstık gibi gıdalar tüketilmesi tansiyonu da dengeler. Ancak kavrulmamış ve tuz içermemiş olması önemlidir.

Potasyum içeren gıdalar: Potasyum tansiyonun dengelenmesinde etkili olabilen bir mineraldir ve potasyum içeren gıdaları tüketmek tansiyonun etkisi azaltmaya ve dengelemeye yardımcı olacaktır.

Potasyum içeren yoğurt, süt, avokado, kayısı, kavun, muz, hurma, üzüm, nektar, balık, tavuk, hindi, ton balığı, kereviz, havuç, fasulye, ıspanak, patates, bal kabağı ve domatestir.

Ayrıca kalsiyum ve magnezyum içeren (yer fıstığı, fıstık ezmesi, buğday kepeği, börülce) gıdalar da tansiyonun dengelenmesine olanak verir.[1][2]

Kaynaklar

  1. Cleveland Clinic medical professional. High Blood Pressure Diet. Alındığı Tarih: 12 Mart 2022. Alındığı Yer: Cleveland Clinic | Arşiv Bağlantısı
  2. HaberTürk. Tansiyona Ne Iyi Gelir?. Alındığı Tarih: 12 Mart 2022. Alındığı Yer: Habertürk | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et