Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ela Aslan
Üye
0

Tanrıya ve herhangi bir spiritüel olaya inanmıyorum, ama sırf meraktan gittiğim falcı bana nasıl isim verip yaşadığım olayları anlatabildi?

Etrafımdaki büyüyle tarot falıyla falan uğraşan sözlerinin doğruluğuna güvendiğim arkadaşlarım cinlerden ne bileyim yaşadıkları baya şaşırtıcı paranormal olaylardan bahsettikçe içimde şüphe kalmaması amacıyla gittiğim falcıda gayet spesifik haliyle korkutucu cevaplar aldım. Nasıl mümkün olabiliyor bu?
851 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yuri Lebedev
Yuri Lebedev
1,100 UP
Falcının Düşmanı

İnsanlar olarak bugüne kadar edindiğimiz ve bildiğimiz bazı zaaflar vardır. Mesela kendimiz hakkında duymak istediğimiz bazı şeyler vardır. Bunlar geçmişle ilgili gelecekle ilgili şu anla ilgili vs. Bunların içerisine kendimizle ilgili olumlu düşünce ve biriciklik yanılsaması dediğimiz olaylar da girince sanki kendimizden bir parçaymış gibi hissediyor ve buna inanıyoruz. Nasıl Astroloji, Grafoloji, Frenoloji ve falcılık gibi alanlar sözde bilim ve tamamıyla kanıttan uzak alanlar ise (Şahsen hepsi fantastik ve bilim-kurgu imiş gibi gelir bana) bunları yapanlar da sözde beyin okuma ve geçmiş-gelecek görme olaylarından bir o kadar uzaktır. Fakat bütün bunları olmasa da bir kısmını söyleyebilmek ve yapabilmek insanın dikkatine ve beden okuma dediğimiz olaya bağlıdır. Lior Suchard, Nimrod Harel vs. gibi isimler (İsimleri tahmin edebilme, geçmişteki evcil hayvanlarının ismini tahmin edebilme, geçmişte yaşanan olayları kesin doğruluk payı olmadan tahmin edebilme) gibi olayları yapabilen insanlardır. Şahsen bunlara "Mentalist" adını veriyorum(Aynı zamanda sihirbazların tanımında da kullanılır) ama (Mentalist kelimesinin anlamı yani açılımındaki bazı tanımlar tabii ki uymuyor çünkü bu tanımlar da gerçeklikten ve kanıttan uzaktır). Ağız, göz, mimik, vücut, tavırlarınız vs. gibi hareketlerinizden bir yola çıkarak doğru cevaba ulaşmaya çalışırlar. (Now you see me) türkçe ismi ile komik olsa da Sihirbazlar çetesi diye nitelendirdiğimiz filmdeki "Merritt Mckinney" karakteri gibi. Bu karakter de bir "Mentalist" olarak tanıtılabilir filmi dikkatli bir şekilde izlerseniz doğru cevaplara nasıl ulaştığını belirttiğim gibi (beden dili okuyarak) az çok anlarsınız. Yine de kanıtı ve ispati olan şeylere güvenmek ve inanmak insana daha rahatlık ve güven verir o yüzden lütfen bir konu hakkında iyice bilgi edinip akla ve mantığa sığınan sonuçlar bulduğunuzda o konu ile ilgili harekete geçiniz.[1][2][3][4][5]

Kaynaklar

 1. H. M. T. Y. Yazılar. Mentalizm Nedir? – Sen Yola Çık, Yol Sana Görünür!. Alındığı Yer: www.hakanmenguc.org | Arşiv Bağlantısı
 2. stringfixer.com. Mentalizm. Alındığı Yer: stringfixer.com | Arşiv Bağlantısı
 3. Wikipedia. 2013 Film By Louis Leterrier. (2 Mayıs 2012). Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 4. Wikipedia. Israeli Mentalist. (15 Ekim 2017). Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 5. nimrodharel.co.il. Nimrod Harel. Alındığı Yer: nimrodharel.co.il | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close