Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
K B C
Üye
4

Tanrıya inanmak merak duygusunu azaltır mı?

349 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Pırıl Okay
Bilim ve felsefeyle ilgileniyor

Bu sorunun cevabı; bireyin kişisel inançlarına, dini öğretilerinin doğasında ve içinde bulunduğu kültüre bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

Tanrı'ya inanmak bazıları için merakı artırabilir. Birçok insan, daha yüksek bir güce veya ilahi bir varlığa olan inancının, aslında meraklarını ve etraflarındaki dünyayı anlama arzularını körüklediğini fark eder. Evrenin karmaşıklığını ve güzelliğini ilahi yaratılışın kanıtı olarak görebilirler ve onu daha derinlemesine keşfedip anlamak için ilham alabilirler. Bu bireyler için bilim ve din, birbirini dışlayan değil, aksine dünyayı anlamanın tamamlayıcı yollarıdır.

Bazıları için ise Tanrı inancı, merakı baskılayabilir. Dini metinlerin katı yorumlarının, bu öğretilerle çelişen fikirleri sorgulamayı veya keşfetmeyi engelleyebileceği örnekler de vardır. Bu gibi durumlarda, yerleşik inançlara meydan okuma korkusu, özellikle dini öğretilerle doğrudan çatışan alanlarda merakı ve yeni bilgi arayışını sınırlayabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Dini inancın merak üzerindeki etkisi genellikle kişinin dinini ve öğretilerini nasıl yorumladığına bağlıdır. Bazı dini topluluklar, kişinin inancını ve ilahi olana dair anlayışını derinleştirmenin bir yolu olarak sorgulamayı ve keşfetmeyi teşvik eder. Bazıları ise dini metinleri daha harfiyen yorumlayabilir ve şüpheye yol açabilecek her türlü sorgulamayı engelleyebilir.

Tarihte hem bilim insanı / filozof, hem de dini bir figür olan pek çok kişi vardır. Örneğin, modern genetiğin babası olarak kabul edilen Gregor Mendel, Augustinusçu bir keşiştir. İbn Sina; tıp ve felsefe alanlarına büyük katkıları olan, eserleri İslam felsefesinden derinden etkilenmiş olan bir düşünürdür. Roger Bacon, doğanın ampirik yöntemlerle incelenmesine büyük önem veren ve bilimsel metodun temellerini attığı kabul edilen bir İngiliz Fransisken rahibidir.

Sonuç olarak, Tanrı inancı ile merak arasındaki ilişki karmaşık ve son derece bireyseldir. Bazıları için inanç, araştırmalarının kapsamını sınırlayabilirken, diğerleri için keşif ve anlayış için itici bir güç olarak hizmet edebilir. Anahtar genellikle kişinin daha geniş bilgi arayışı bağlamında kendi inancına ve öğretilerine nasıl yaklaştığıdır.

9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close